2021 SEO rehberi ile bu yıla damga vurmanızı sağlayacak en önemli 3 kriterden bahsedeceğim. 2021’de SEO nasıl yapılır? 2021 SEO taktikleri.

2021 SEO Rehberi – SEO Teknikleri

2021’de SEO hakkında bilmeniz gereken üç şey var!

1. Arama Amacı ve Talep Değişkendir

Arama amacı ve talebinin değişken olduğunu bilmek önemlidir.

Arama yapanların amacını anlamak, başarılı bir SEO stratejisinin kritik parçasıdır. Çünkü bu amacı karşılayan bir sayfa oluşturmak, zirveye ulaşmanızdaki en büyük etken olacaktır.

Sayfanız amaç için en iyi eşleşmeyse, Google sizi ilk sayfada sıralar, bu kadar basit.

Peki, küresel bir pandemi bir sorgu için arama amacını değiştirdiğinde ne olur?

Sıralamaları ya uyarlarsınız ya da kaybedersiniz.

2. Yerel İşletmeler ve Yerel SEO Uzmanları Çevik Olmalıdır

Çeviklikten kastımız malum… Çevik SEO yazımdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hızlı bir şekilde uyum sağlama ihtiyacından bahsetmişken, hiçbir yerde bu yıl yerel aramadan daha etkili değil.

Bu salgın sırasında en çok etkilenen sektörlerden biri yerel işletmeler oldu.

Kilitlenmeler ve sosyal kısıtlamalar, bu işletme sahiplerinin çoğunu yaratıcı olmaya ve temassız teslim alma ya da sanal danışma gibi müşterileriyle bağlantıda kalmanın yeni yollarını bulmaya zorladı.

Bununla birlikte, birçok işletme için müşterilerine açık olup olmadıklarını bildirmek büyük bir fark yaratabilir.

Google, yerel işletmelerin müşterileriyle iletişim kurmaları için Google Benim İşletmem içinde çeşitli seçenekler sunan iyi bir iş çıkardı.

Bu yılın başlarında GMB bilgili Joy Hawkins’in Google’ın platformunda bulunan tüm seçenekleri özetleyen etkileyici bir sunumu vardı. Yakın zamanda eklenen GMB özelliklerinden bazıları şunları içerir:

  • LGBTQ dostu bir özellik.
  • Yerel bilgi panellerindeki çağrı düğmeleri.
  • Çevrimiçi çalışma saatleri özelliği.
  • Bir çevrimiçi randevu özelliği.

GMB’ye eklenen ve eklenmeye devam eden tüm yeni özellikler hakkında güncel kalmak istiyorsanız, Hawkins’in sitesinde bu kaynağı incelemenizi tavsiye ederim.

Çoğu yerel işletme gerçek mekanda faaliyet gösteren konumlar olsa da, aramaları müşterilerle iletişim için meşru bir kanal olarak hesaba katmalıdırlar ve pandemi bu gerçeği tekrar vurguladı. Çünkü kapatmalar müşterilere fiziksel alanlarında hizmet vermeyi zorlaştırdı.

3. SEO Topluluğu Güçlenmeye Devam Ediyor

Böyle bir sıkıntı karşısında bile SEO topluluğu açık, destekleyici ve yenilikçi olmaya devam edecektir.

Salgın nedeniyle işten çıkarılmış diğer profesyonelleri Twitter’da paylaşarak ve sektörde yeni roller bulmalarına yardımcı olarak destekleyen SEO uzmanlarını gördüm.

Ayrıca, bu zor zamanlarda işletmelere yardımcı olmak için ücretsiz tavsiye ve bilgi paylaşan çok sayıda arama uzmanı ve ajans olduğunu biliyorum.

Bu, SEO içinde her zaman bir uygulama olmuştur, ancak bunun özellikle 2020’de arttığını farkındayız.

Aslında, 2021 SEO rehberi yazısını hazırlamamın asıl nedeni bu topluluğun bir parçası olmak.

SEO uzmanları, COVID’den etkilenen kişiler için para toplamaya yardımcı olmak veya pozitif zihinsel sağlığı desteklemek için SEO dışı becerilerini bile kullanıyor.

Örneğin Lily Ray, DJ’lik becerilerini ücretsiz konserlerle Twitter’da çalışmak için kullanıyor ve hatta bu yılın başlarında SEJ’deki eSummit için bir “after party” konseri bile verdi!

SEO endüstrisinin ne kadar açık ve işbirlikçi olduğundan her zaman etkilendim, ancak geçitğimiz yıl hepimiz alışılmadık ve zorlu koşullarda birbirimize dayandığımız için farklı hissettirdi.

2021 SEO Rehberi – Sonuç

2020, değişimin çok hızlı gerçekleşebileceğini gösterdi. Yeni arama davranışına, tüketici ortamlarına ve potansiyel kısıtlamalara uyum sağlamak için stratejinizi hızlı bir şekilde ayarlamak için SEO uzmanlarının çevik olması gerekir.

Neyse ki arama, hazırlıklıysanız nispeten hızlı bir şekilde dönme ve kaydırma yapmanın mümkün olduğu bir kanaldır.

Bu nedenle, 2021’de sayfalarınızın veya gelecekteki sayfalarınızın niyet ve arama ilgisiyle uyumlu olmasını sağlamak için düzenli olarak SERP’leri gözden geçirdiğinizden emin olun.

Ayrıca, yalnız olmadığınızı ve orada sizi desteklemeye ve büyümenize yardımcı olmaya hazır koca bir topluluk olduğunu da unutmayın.

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör