Google, tamamlanması üç hafta sürecek olan Aralık 2021 ürün inceleme güncellemesinin lansmanını duyurdu.

Google, ürün inceleme sayfalarını etkileyen bir algoritma güncellemesinin bugün yayınlanmaya başladığını duyurdu. Aralık 2021 ürün inceleme güncellemesinin tamamlanması 3 haftayı bulacak gibi görünüyor.

Benzer bir algoritma güncellemesi Nisan ayında başlatılmıştı. Son ürün inceleme güncellemesinden bu yana iyileştirmeler yapan web siteleri, bu değişikliklerin yeni güncellemede yansıtıldığını görebilir.

Bu güncellemeden önce Kasım ayının başlarında bir spam güncellemesi ve Kasım ayının sonlarında sonuçlanan bir çekirdek algoritma güncellemesini görmüştük.

Bazıları, Google’ın en yoğun alışveriş sezonunda algoritma güncellemeleri yapmasının zamansız olduğunu söyleyebilir, ancak anekdot olarak bu güncellemeler çok yıkıcı olmamıştır.

Yine de, meşhur ürün inceleme sitelerinin yılın bu kritik döneminde istemeden sıralamalarını kaybetmesi büyük talihsizlik olur.

Google Arama Merkezi’nden bir tweet attı:

Aralık 2021 ürün incelemeleri güncellememiz şu anda sadece İngilizce sayfalar için kullanıma sunuluyor. Tamamlanması yaklaşık üç hafta sürecek.

Daha sonra, Google Geliştirici Avukatı Alan Kent tweet paylaştı:

Bu güncelleme birçok sıralama sinyalinden biridir. Öncelikli amacımız, otantik yüksek kaliteli incelemeleri ödüllendirmektir.

Kent, Aralık 2021 ürün incelemesi güncellemesinden ne tür sitelerin etkileneceğini açıkladı:

Genellikle ürünleri inceleyen makaleler yayınlayan sitelerle alakalı. “200 doların altındaki en iyi TV’ler” gibi siteleri düşünün. Amaç, kullanıcılara gösterdiğimiz incelemelerin kalitesini ve kullanışlılığını artırmak.

Ürün İnceleme Sayfası Sıralama Değerlendirmesi

Google’ın duyurusu, ürün incelemelerine özel bir “otomatik değerlendirmeye” atıfta bulunuyor. Ayrıca, ürün inceleme sayfalarının normal web sayfaları için geçerli olan aynı sıralama faktörlerine tabi olduğunu da not olarak belirtiyor.

Ürün inceleme içeriğine ilişkin otomatik değerlendirmemizin, içeriği sıralamada kullanılan birçok faktörden yalnızca biri olduğunu, dolayısıyla çeşitli nedenlerle herhangi bir zamanda değişiklikler olabileceğini unutmayın.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör