Farklı dillerin kullanılması organik arama sıralamanızı etkileyebilir mi? Google’ın bir sıralama faktörü olarak dili kullanıp kullanmadığına göz atalım.

Birden çok dilde web siteleri, insanları dil tercihlerine göre hedeflemenize olanak tanır.

Ancak farklı dillerin kullanılması organik arama sıralamanızı etkileyebilir mi?

Dil ile iyileştirilmiş Google sıralamaları arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığını öğrenelim.

İddia: Dil, Google İçin Bir Sıralama Faktörüdür

İngilizce bilen kişilere ulaşmak istiyorsanız içeriğiniz İngilizce yazılmalıdır. Yine Türk kitleye ya da Türkçe bilen insanlara hitap etmek istiyorsanız içeriğiniz Türkçe dilinde olmalıdır.

Ancak, aynı İngilizce ya da Türkçe içerik muhtemelen Çince, Arapça veya İspanyolca’nın hakim olduğu pazarlarda iyi bir sıralamaya sahip olmayacaktır.

Belirli ülkelerde farklı dilleri konuşan müşterilere ulaşmak isteyen işletmeler, bunu multilingual birden çok dilde içerik oluşturarak yapabilirler.

Bu nedenle, dilin Google’ın web sayfalarını nasıl sıraladığı konusunda bir tür rol oynaması mantıklı görünüyor olabilir.

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak arama motorlarına hangi dili ve ülkeyi hedeflediğinizi söyleyebilirsiniz.

İlk seçenek, arama motorlarına sayfa için hedef dili ve ülkeyi söyleyen hreflang özelliğini kullanmaktır.

<link rel=”alternate” href=”https://www.site.com” hreflang=”en-uk”>

İkinci seçenek, arama motorlarına sayfa için hedef dili ve ülkeyi söyleyen içerik dili meta etiketini kullanmaktır.

<meta http-equiv=”content-language” content=”tr-tr”>

Her iki örnekte de, hreflang ve meta etiketleri, arama motorlarına sayfanın Birleşik Krallık’taki İngilizce konuşan kişileri ya da Türkiye’deki Türkçe konuşan insanları hedef aldığını söyler.

Ayrıca, içeriği dile ve ülkeye göre ayırmak için alt dizinleri kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak, https://domain.com/en-us/ altında bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İngilizce konuşan insanları hedefleyen içerik olabilir.

Dilin Sıralama Faktörü Olduğunun Kanıtı

Google, Google Arama Merkezi’nin Gelişmiş SEO bölümünde çok bölgeli ve çok dilli sitelerin nasıl yönetileceği konusunda derinlemesine öneriler sunar. Yukarıda tartışılan HTML etiketlerini, meta etiketleri ve URL yapılarını kullanarak Google’a farklı dil sürümleri hakkında nasıl bilgi verileceğini açıklar.

Ayrıca Google, arama algoritmalarının nasıl çalıştığına ilişkin açıklamalarında dilden bahseder. Şu şekilde belirtir:

“Arama ayarları, aynı zamanda tercih ettiğiniz bir dil belirlemeniz veya Güvenli Arama’yı (açık sonuçları filtrelemenize yardımcı olan bir araç) etkinleştirmeniz gibi, hangi sonuçları yararlı bulacağınızın önemli bir göstergesidir.”

Bir arama yapan kişi tercih ettiği dil olarak İngilizce’yi ve konumu olarak Kanada’yı ayarlarsa, aşağıdaki yöntemleri kullanarak Kanada’da İngilizce konuşan kişileri hedefleyen web sitelerinin, herhangi bir dil veya ülke belirtimi olmayan siteleri geride bırakma şansı daha yüksektir:

  • https://domain.ca/en/
  • https://domain.com/en-ca/
  • <link rel=”alternate” href=”https://www.site.com” hreflang=”en-ca”>
  • <meta http-equiv=”content-language” content=”en-ca”>

Google ayrıca belirli durumlarda standart etiketlerin kullanılmasını önerir.

“Çok bölgeli bir sitenin parçası olarak aynı dilde farklı URL’lerde benzer veya yinelenen içerik sağlıyorsanız (örneğin, hem example.de/ hem de example.com/de/ benzer Almanca içerik gösteriyorsa), tercih edilen bir sürüm ve arama yapanlara doğru dilin veya bölgesel URL’nin sunulduğundan emin olmak için rel=”canonical” öğesini ve hreflang etiketlerini kullanın.”

Google’ın yinelenen URL’leri birleştirmeyle ilgili Gelişmiş SEO belgelerinde, standart etiketlerin ve dilin birlikte nasıl çalıştığını tartışmaya devam ediyorlar.

“Tek bir sayfanın farklı dillerdeki sürümleri, yalnızca ana içerik aynı dildeyse (yani yalnızca üstbilgi, altbilgi ve diğer kritik olmayan metin çevrilmişse, ancak gövde aynı kalırsa) kopya olarak kabul edilir. sayfalar kopya olarak ele alınır).”

Kurallılaştırma için yapılması ve yapılmaması gerekenler kapsamında şunları yapmanızı önerirler:

“Hreflang etiketlerini kullanırken standart bir sayfa belirtin. Aynı dilde kurallı bir sayfa belirtin veya aynı dil için bir kurallı sayfa yoksa mümkün olan en iyi ikame dili belirtin.”

Sonuç

Google’ın sayfasında arama algoritmalarının nasıl çalıştığı hakkında dil tartışılıyor. Ayrıca, Google Arama Merkezi’ndeki Gelişmiş SEO belgeleri altında dil tartışmalarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu nedenle, Google tarafından bir sıralama faktörü olduğu resmi olarak onaylanmasa da, dil ve ülke ayarları, belirli bir dil ve konum belirten kullanıcılar için arama yaparken görünürlüğü etkiler.

Bu nedenle, dilin bir Google sıralama faktörü olduğunu kabul edebiliriz.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör