Google yapay zeka güncellemesi, sıralamaya etki edecek önemli değişiklikler içeriyor.

Google, arama sonuçlarında hangi siteleri sıraladığını etkileyecek köklü değişiklikleri duyurdu. Bazı değişiklikler aramaların %10’unu, bazıları ise%7’sini etkiliyor. BERT’nin kullanım şeklindeki değişiklik, aramaların yaklaşık %100’ünü etkilerken, geçen yıl yalnızca %10’unu etkiliyordu.

Bazı güncellemeler yıl sonuna kadar devam edecek.

Açıklanan yapay zeka güncellemesi, arama sonuçlarında büyük olasılıkla daha fazla çeşitlilik yaratacak ve bence SEO için birkaç derece daha zorlaştıracak. Kısa süre önce yapılan bir PubCon açılış konuşmasında, Google’dan John Mueller, SEO’nun yakın gelecekte daha zor hale geleceğini açık açık belirtmişti.

Google BERT Neredeyse %100

Ortaya çıkan en büyük gelişmelerden biri, Google’ın neredeyse her arama sorgusunda BERT kullanıyor olmasıdır.

BERT, Google’ın kelimeleri anlamasına yardımcı olan bir tekniktir. Google, BERT, bir arama sorgusunun amacının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur.

BERT duyurulduğunda, özellikle daha uzun arama sorgusu türlerinde, arama sorgularının %10’unda kullanıldığı söylendi.

Yeni Yazım Algoritması

Google ayrıca, yanlış yazılmış kelimeleri daha iyi anlamasına yardımcı olan bir yazım algoritmasını da duyurdu. Google bunun son beş yıl içinde yazım konusunda en büyük gelişme olduğunu söyledi.

Alt konular

Bu, geniş ve genel arama ifadeleri için arama sorgularının nasıl sıralandığını önemli ölçüde etkileyebilecek başka bir alandır. “Evde egzersiz ekipmanı” gibi geniş arama sorguları, farklı kişiler için birçok farklı anlama gelebilir.

İnsanların jaguarı aradıklarında ne demek istediğini anlamaya çalışmak gibi: bu araba mı, hayvan mı futbol takımı mı?

2020’nin sonunda gelecek olan yapay zeka güncellemesi, geniş arama sorguları için daha fazla web sayfası çeşitliliği gösterecek.

Bu, kazananların ve kaybedenlerin kimler olduğunu karıştırdığı takas türü değişikliklerden biridir.

Örneğin, alt konu sıralaması, yüksek trafikli geniş anahtar kelime öbekleri için sıralamayı zorlaştıracak.

Ancak belirli alt konular için optimize eden işletmelere fayda sağlayacak ve daha yüksek trafik alt konusu için sıralama şansı asla olmayacaktı.

Bu nedenle geniş bir konu için rekabet ediyorsanız, alt konu sayfalarınızın iyi optimize edildiğinden emin olmalısınız.

Aramada Veri Kümeleri

İstatistiksel bilgiler sıralamasına bağlı olan siteleri ve istatistiksel raporlar satan siteleri etkileyebilir. Bu değişiklik, web sayfalarını atlar ve istatistiği, bir soruya yanıt olarak doğrudan arama sonucunda gösterir.

Bu bir tür sıfır tıklama arama sonucudur, ancak aynı zamanda konuyu daha derinlemesine keşfetme ve araştırma olanağı sunar.

Etiketlendi:

, ,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör