Yangınlar ile ilgili bilinen yanlışlar ve doğruları, yangınlar hakkında bilinmesi gerekenler. Yangın esnasında ne yapılmalı?

Yangınlar ile İlgili Bilinen Yanlışlar

  1. Yangın sonrası hemen fidan dikilmeli.
  2. Yangın denize çok yakın, deniz suyu ile hemen söndürseler ya!
  3. Kozalaklar patlayarak yangını çevreye yayıyor.
  4. Yanan alanlara meyve ağacı dikilsin zaten eninde sonunda tarım alanı olacak.
  5. Yangına herkes müdahale etse söner.
  6. Yanan yerlere otel yapılacak – bina yapılacak bilerek yakılıyor.

Yangınlar Hakkında Bilinen Yanlışların Doğruları

1. Yangın sonrası hemen fidan dikilmeli.

Doğrusu:

Yangının olduğu bölgeye göre değişen bu durum, alanın doğal türüne göre de farklılık gösteriyor. Yanan alan, Kızılçam türü ise bu tür yangına uyum sağlamış bir türdür. Yangın sonrasında kozalakları açılıp tohumları küle düşer ve yangından sonraki bahar ayında çimlenir.

Yani alana uyum sağlayan türün yine o alanda olması ekolojik denge için çok önemli.

Peki nasıl müdahale edilmeli?

Tohum olmayan alanlara çevre alanlarda bulunan ağaçların tohumlarından serpilerek doğal dengeye yardımcı olunmalıdır. Fidan dikimi, fidan gelmeyen alanlarda yapılması gerekir.

Böylece doğal denge sağlanarak fazladan emek ve para harcanmaz.

2. Yangın denize çok yakın, deniz suyu ile hemen söndürseler ya!

Doğrusu:

Tuzlu su ile söndürülen yangın bölgelerinin soğutma çalışmalarında büyük fayda sağladığı doğrudur fakat yangına tuzlu su ile müdahale etmek, toprağın yapısını bozarak bitkinin topraktan su alımını güçleştirmektedir. Bu da bitki gelişimini olumsuz yönde etkiler ve o bölgede yeni ağaç yetişmesini engeller.

3. Kozalaklar patlayarak yangını çevreye yayıyor.

Doğrusu:

Kozalak patlaması diye bir olay yoktur. Dolayısıyla yangının büyümesine de neden olmaz. Kozalaklar yangın sırasında sıcaklık artışı nedeniyle su kaybederek açılır ve yangın sonrası içindeki tohumlarını toprağa düşürerek çimlenmesini sağlar. Böylece yeni jenerasyonun alana gelmesine katkıda bulunur.

4. Yanan alanlara meyve ağacı dikilsin zaten eninde sonunda tarım alanı olacak.

Doğrusu:

Meyve ağaçları ne bize ne de içinde yaşayan canlılara orman olamaz. Gerek gübreleme ve su ihtiyacı olsun gerekse dikildiği aralıklarla orman olarak adlandırılması söz konusu olamaz. Ekosistem hizmetleri de bir ormanınkinden düşük olacağı için sırf gelir elde edilecek diye kimse alanın doğal türünü değiştirmemelidir.

5. Yangına herkes müdahale etse söner.

Doğrusu:

Yangın sırasında eğitimli insanların alanda bulunması en doğru müdahale yöntemi olacaktır.

Yangın esnasına ne yapılmalı?

Rüzgarın yön değiştirmesi gibi hızlı gelişen olumsuzluklar, vatandaşların zarar görmesine hatta hayatını kaybetmesine neden olabilir.

6. Yanan yerlere otel yapılacak – bina yapılacak bilerek yakılıyor.

Doğrusu:

Anayasanın 169. Maddesinde belirtildiği gibi, yanan alanların yeniden ormanlaştırılması zorunludur. Otel veya bina olması için orman yanmadan da turizm vb. sebeplerle izin alınarak ormanlarımız kesilmektedir.

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör