Alan adlarındaki tireler Google için uygun mu? Domainde tire kullanmak SEO açısından zararlı mı? Domainde tire kullansam ne olur diye merak edenler için John Mueller yanıtladı.

Alan adındaki anahtar kelimeler abartılıyor mu? Google’dan John Mueller, alan adlarındaki anahtar kelimeleri SEO bağlamında tartışıyor.

Bir Google SEO ofis saatleri sohbetinde John Mueller, tire kullanılmış alan adı seçmenin uygun olup olmadığını yanıtladı.

Böyle bir domain seçmenin gayet iyi olduğunu söyledi. Ayrıca alan adındaki anahtar kelimelerin abartıldığını da belirtti.

Alan Adlarında Anahtar Kelimeler

Alan adında anahtar kelimelere sahip olmanın bir sitenin daha iyi sıralanmasına yardımcı olacağına dair bir inanış var.

SEO’nun ilk günlerinde, alanlardaki anahtar kelimelerin değeri konusunda bazı gerçekler vardı. Park edilmiş alan adlarının (içeriği olmayan ve yalnızca reklam içeren, anahtar kelime açısından zengin alanlar) arama sonuçlarında sıralanmasına izin verildi.

Ancak Google bunu 2011’de değiştirdi.

Park edilmiş anahtar kelime alanlarından bahseden bir Google blog gönderisine göre:

Bu, park edilmiş etki alanlarını otomatik olarak algılamak için yeni bir algoritmadır. Park edilmiş alanlar, kullanıcılarımız için çok az benzersiz içeriğe sahip yer tutucu sitelerdir ve genellikle yalnızca reklamlarla doldurulur. Çoğu durumda, onları göstermemeyi tercih ederiz.

Bazıları, insanlar siteye giriş yaptığında etki alanındaki bağlantı metninin yardımcı olacağını söylüyor. Ama bu gerçekten doğru değil.

Alan Adında Tire Kullanmak SEO Açısından Sorun Yaratır mı?

Soruyu soran kişi, tire kullanılmış bir alan adı seçmenin uygun olup olmadığını bilmek istiyor.

Sıralama avantajı olup olmadığını sormadı. Ancak John Mueller konuşmasının devamında bunu da yanıtlıyor. Önce ucu açık bir cevap veriyor.

Size kalmış.
Ne düşünüyorsan mantıklı.
Bazı web sitelerinde tire var, bazılarında yok.

Google’ın Algoritması Tire Aramıyor

Mueller daha sonra bildiği kadarıyla, Google’ın algoritmasının alan adında kısa çizgi olup olmadığına bakmadığından bahsetti.

Mueller tire ve algoritma hakkında yorum yaptı:

Algoritmalarımızdaki hiçbir şeyin özellikle alan adlarındaki kısa çizgileri aradığını düşünmüyorum.

Alan Adlarını Kısa Çizgilerle Test Edin

John Mueller, alan adlarına anahtar kelime ekleme uygulamasının abartıldığını belirterek devam ediyor.

Sıralama amaçları için durum böyle olabilir.

Ancak dönüşümler açısından, anahtar kelimeyi içermeyen markalı bir alan adına kıyasla, içinde anahtar kelimeler bulunan bir alanda daha fazla kişinin dönüşüm gerçekleştirip gerçekleştirmediğini görmek için biraz deneme yapmak isteyebilirsiniz.

İçinde tire bulunan bir alan adına gelince, tireli alan adlarına ilişkin algılarının ne olduğunu görmek için belirli bir site türüyle ilgilenmesi muhtemel kişilerle test edin.

Etiketlendi:

, ,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör