Neuralink, teknolojinin geleceğidir. Çünkü insanlar, onu beyinleriyle makineleri çalıştırmak için kullanabilirler.

Neuralink’i daha fazla keşfedelim…

9 Nisan’da Elon Musk’ın şirketi Neuralink, zihniyle masa tenisi oynayan bir maymunun videosunu paylaştı. Elon Musk’ın yanıtladığı bir tweet’e göre bu geleceğin teknolojisi, yıl sonuna kadar insanlarda test edilebilir. Şubat ayında bir Twitter kullanıcısı, “Neuralink’te klinik araştırmalar için her zaman müsait olduklarını” yazdığında Elon Musk, şirketin Neuralink’in 2021’in sonuna kadar insanlar üzerinde güvenli bir şekilde test edilmesini sağlamak için çalıştığını söyledi. Başarılı olursa, Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Pek çok insanın bahsettiği sinirbilim teknolojisi Neuralink ile daha fazla neler yapılabilir?

Neuralink Nedir?

Neuralink, beyin cerrahları tarafından robotik kullanılarak beyne cerrahi olarak yerleştirilecek bir alettir. Bu prosedürde, bağlantı adı verilen bir yonga seti, kafatasına implante edilir. İşlemde kullanılan elektrotlardan bağlanan bir dizi yalıtılmış kabloya sahiptir. Bu cihaz daha sonra akıllı telefonları ve bilgisayarları dokunmak zorunda kalmadan çalıştırmak için kullanılabilir. Bu proje, inovasyon yani sinir mühendisliğinin sınırlarını zorluyor.

Neuralink Nasıl Çalışır?

Neuralink’in nasıl çalıştığını anlamadan önce, insan beyninin arkasındaki bilimi anlamak en doğrusudur.

Beyin, kas, sinir, bez ve diğer nöron hücreleri de dahil olmak üzere vücuttaki hücrelere sinyal ileten nöronlardan oluşur.

Her nöron dendrit, soma (hücre gövdesi) ve akson adı verilen üç bölümden oluşur. Bu parçanın her birinin kendi işlevi vardır. Dendrit sinyalleri alır. Soma bu sinyalleri işler. Akson daha sonra sinyalleri diğer hücrelere iletir. Nöronlar, nörotransmiterleri serbest bırakan sinapslarla birbirine bağlanır.

Bu kimyasal maddeler daha sonra başka bir nöron hücresinin dendritine gönderilir ve nöronlar arasında akım trafiğine neden olur. Neuralink’in parçası olan elektrotlar, beyindeki birkaç nöron tarafından üretilen elektrik sinyallerini okuyacaktır. Sinyaller daha sonra bir eylem veya hareket şeklinde verilir.

Şirketin web sitesine göre, cihaz doğrudan beyne implante ediliyor çünkü kafanın dışına yerleştirmek, beyin tarafından üretilen sinyalleri doğru bir şekilde algılamayacaktır.

Artık Neuralink’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bildiğinize göre, Neuralink’in ne yaptığını öğrenme vakti.

Neuralink Ne Yapar? Neuralink ile Neler Yapılabilir?

Yukarıda bahsettiğim gibi, Neuralink ensefalopatiyi ameliyat etmek için kullanılabilir. İnsan beyni ve teknoloji arasında bir bağlantı olarak da kullanılabilir. Bu, felçli kişilerin telefonlarını ve bilgisayarlarını doğrudan beyinleri ile kolayca çalıştırabilecekleri anlamına gelir. Temel amacı, insanların metin veya sesli mesaj yoluyla iletişim kurmasına yardımcı olmaktır. Tabii ki Neuralink bununla sınırlı değil, resim çizmek, fotoğraf çekmek ve başka aktiviteler yapmak için de kullanılabilir.

Etiketlendi:

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör