IndexNow nedir ve ne işe yarar? IndexNow ile neler değişecek, arama motorunda indexlenme bundan sonra nasıl olacak?

IndexNow Nedir – Ne İşe Yarar?

IndexNow, içeriğin tüm arama motorları tarafından indekslenme şeklini kökten değiştirebilen evrimsel bir indeksleme protokolüdür.

Microsoft, tüm arama motorlarının içeriği nasıl keşfedebileceği ve dizine ekleyebileceği konusunda büyük bir evrim olan IndexNow’u duyurdu. IndexNow açık kaynak kodludur ve katılan tüm arama motorlarına açıktır. İçerik bir web sitesinde yayınlandığında veya güncellendiğinde, IndexNow tüm katılımcı arama motorlarını bilgilendirerek indeksleme süresini önemli ölçüde azaltır.

Arama motorları arasında IndexNow paylaşımı Kasım 2021’de başlayacak. Günlük 10.000 URL sınırı olacak.

IndexNow protokolü, en az bir pazarda fark edilir bir varlığa sahip tüm arama motorlarına açıktır.

Indexlenme Evrimi

Arama motorlarının web sayfası verilerini elde etmesinin iki yolu vardır: Çek ve it.
Çekme, bir arama motoru tarayıcısının web sayfaları istemek için bir siteyi ziyaret etmesi ve verileri sunucudan “çekmesi” durumudur. Arama motorları geleneksel olarak bu şekilde çalışır.

IndexNow’un yaptığı, içerik keşfini, WordPress gibi bir CMS’nin içerik yayınlandığında veya güncellendiğinde arama motorlarına bildirdiği push yöntemiyle değiştirmektir.

Yayıncıların yararı, artık arama motorlarının içeriği taramasını ve keşfetmesini beklemek zorunda kalmamalarıdır.

Arama motorları bunu hemen bilir ve yeni veya güncellenmiş sayfaları getirmek için siteyi ziyaret eder.

Microsoft’un duyurusuna göre:

…tarihsel olarak web sitesi sahipleri için en büyük sorunlardan biri, arama motorlarının en son web sitesi değişikliklerini hızlı bir şekilde keşfetmesini ve değerlendirmesini beklemek olmuştur.

Arama motorlarında yeni URL’lerin keşfedilmesi ve dizine eklenmesi günler hatta haftalar alabilir, bu da potansiyel trafik, müşteri ve hatta satış kaybına neden olur.

…arama motorlarına güncellemeler bildirildiğinde, hızla tararlar ve web sitesi değişikliklerini dizinlerine ve arama sonuçlarına yansıtırlar.

IndexNow’un Arkasında Kim Var

IndexNow, Microsoft ve Yandex tarafından oluşturuldu. Protokol açık kaynak kodludur ve katılım için tüm arama motorlarına açıktır.

Bir arama motoruna güncellenmiş veya değiştirilmiş bir web sayfası bildirildiğinde, bu sisteme katılan tüm arama motorları bilgilendirilecektir.

IndexNow, Microsoft Bing ve Yandex tarafından oluşturulan ve web sitelerinin web sitesi içeriği oluşturulduğunda, güncellendiğinde veya silindiğinde arama motorlarına kolayca bildirimde bulunmasına olanak tanıyan yeni bir protokoldür.

IndexNow Site Sahiplerine Nasıl Yarar Sağlar?

IndexNow, sunucudaki tarama taleplerini azaltacağı için yayıncılara fayda sağlar, arama motorlarının web sayfalarının güncellenip güncellenmediğini kontrol etmek için keşif amaçlı taramalar yapmasına gerek kalmaz. İçeriğin keşfedilmesi ve dizine eklenmesi süresini azaltır.

Sunucu yükünün azaltılması, sunucunun, arama motorlarının zaten sahip olduğu web sayfalarının fazladan sunulmasının ek yükü olmadan en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak, emekleme ve endekslemenin enerji taleplerini azaltarak ve küresel ısınma baskılarının azaltılmasına yardımcı olarak dünyaya fayda sağlar.

Bing’in duyuru notları:

IndexNow daha verimli bir İnternet girişimidir… web sitesi sahipleri, arama motorlarının bu URL’ler için taramaya öncelik vermesine yardımcı olan net bir sinyal sağlar, böylece içeriğin değişip değişmediğini test etmek için keşif amaçlı tarama ihtiyacını sınırlar…

Gelecekte, arama motorları IndexNow’u benimseyen web sitelerinin taranmasını sınırlamayı planlıyor.

Büyük Şirketler Yeni Protokolü Benimsiyor

Microsoft, eBay, LinkedIn, MSN, GitHub ve Bizapedia gibi büyük şirketlerin Bing URL gönderme API’sinden IndexNow’a geçmeyi planladığını duyurdu.

Yeni sistemin faydaları açık olduğu için diğer büyük şirketlerin de aynı yolu izleyeceği tahmin ediliyor.

Bu nedenle daha küçük şirketler, rekabetçi kalmak ve index hızlarını iyileştirmek için yeni protokolü benimsemeyi de düşünmek isteyebilirler.

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör