Google, her ne kadar pazarın büyük bölümüne sahip olsa da, Yandex kanalı kenara atılmamalıdır. Yandex SEO rehberimizde Yandex SEO nasıl yapılır ve Yandex arama motorunun optimizasyonu nasıl olmalıdır sorularının cevabını vereceğim.

Yandex, Rusya’da önde gelen arama motorudur ve son yasal değişiklikler ile (Google, Rus mahkemelerine tokat atmıştır), aynı zamanda mobil cihazlardaki boşluğu da kapatmıştır.

Bir arama motorundan daha fazlası olan Yandex, Rusya pazarına, Belarus, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye’ye de bir tarayıcı (YaBrowser), e-posta, haberler, haritalar, ücretli reklamlar ve çevirmen hizmetleri sunmaktadır.

Yandex Teknik SEO

Google ve Yandex arasında birtakım benzerlikler olsa da, Rus motoru, web sitenizi tasarlarken ve geliştirirken (veya alternatif versiyonunda) göz önünde bulundurulması gereken kendi kurallarına ve nüanslarına sahiptir.

Eleman Önem Seviyesi
Başlık Etiketi Çok Önemli
Yazı Başlık Etiketi Çok Önemli
Meta Anahtar Kelime Etiketi Önemli
URL’lerde Anahtar Kelimeler Çok Önemli
İç Bağlantılar Orta

Yandex’te Dizine Eklenmek

Google, Kafein güncellemesiyle ve yeni içeriği hızlı bir şekilde indexlemesi ile bizi şımarttı.

Ancak Yandex, yeni siteleri ve URL’leri keşfetmek için biraz daha geç kalıyor.

Yandex’te daha hızlı index almak için, site haritalarını Yandex.Webmaster aracılığıyla göndermek önemlidir.

JavaScript ve CSS

Kasım 2015’te Yandex, webmaster blog’ları aracılığıyla JavaScript’i ve CSS’yi taramaya başladığını ve daha sonraki destek makalesinde, Yandex’in AJAX web sitelerine nasıl davrandığını bildirdi.

Özetle, webmaster bloğunda aktif bir Yandex kamu sözcüsü olan Irstlena Pershina, Angular, AngularDart ile ilgili bir soruya ve sunucu tarafı oluşturma işlemlerine ihtiyaç duyup duymadıklarına ilişkin olarak 2018’de aşağıdakileri tavsiye etti:

Genel bir kural: robot için statik içerik olmalı. Irstlena Pershina, 7 Mayıs 2018, 18: 18 saat

Hreflang & XML Site Haritaları

XML site haritası, sayfa yükleme hızını artırma gibi çeşitli yararlar sağlarken (ayrı hreflang etiketlerinin sayfa yüklerken tarayıcılar tarafından okunmasına gerek olmadığı için) Yandex’de çalışmayacaklar.

Yandex yalnızca <head> işaretlemesini desteklemektedir, dolayısıyla çok fazla dil varyasyonunuz varsa, Rusya için yaklaşımınızı gözden geçirmeniz gerekebilir.

Sayfa Düzeyinde Etiketler

Google’ın aksine, Yandex meta anahtar kelime etiketini bir HTML öğesi olarak desteklemektedir:

<meta name = “Keywords” content = “…” /> – Sayfanın arama sorgularıyla alaka düzeyini belirlerken kullanılabilir.

Yandex Site İçi SEO

Yandex, kullanıcıların kaliteli, yararlı içeriklerle ve arama amaçlarıyla uyumlu olmasını sağlayan çeşitli algoritmalara sahiptir.

Bu süreç, 2007’de, tek ve çok kelimeli arama sorguları için yeni sıralama ve değişken ağırlıkları tanıtan isimsiz bir güncelleme ile başladı.

8-SP1

Yandex SEO için isimsiz güncelleme 2008’de resmi olarak adlandırılan ilk algoritma, akılda kalan 8-SPI1 tarafından takip edildi. Bu tarihte Yandex’in geçmişinde, eski web siteleri yaşlarından dolayı daha yüksek sırada yer aldılar ve bu algoritma bunu düzeltmek için çalıştı. Daha üst düzey pozisyonlar için daha iyi bir mücadele şansı elde etmek adına daha fazla (ve potansiyel olarak daha iyi kalite alan adları) şans verdi.

Bu algoritma, aynı zamanda güçlerini azalttığı için geri bağlantıların bir sıralama faktörü olarak nasıl ağırlıklandırıldığını da değiştirdi.

8-SP1’i, arama motorunun kısaltmaları anlamasını sağlayan, ticari ve ticari olmayan sorgular ile içerik tekliği arasındaki farkı anlamaya başlayan Magadan (2008) gibi bazı küçük algoritma değişiklikleri izledi.

AGS Filtresi

AGS filtresi ilk olarak Eylül 2008’de tanıtıldı ve 2009, 2013, 2014, 2015’te güncellendi. Bunu, Yandex’in Panda algoritması olarak değerlendirebilirsiniz.

Algoritmanın ilk yinelemesi öncelikle yinelenen ve düşük kaliteli içerikle ilgiliydi. Daha sonraki güncellemeler, Yandex’ün, sayfa içi reklam gösterimleri için trafiği artırmak adına oluşturulmuş web sitelerinin sıralamasını azaltabileceğini ve web sitelerini bağlantılara satış ve yerleştirme odaklı cezalandırdığını ifade etti.

Reykjavik ve Kaliningrad

Reykjavik (2011) ve Kaliningrad (2012) arama kişiselleştirmede ilk adımlardı. Arama geçmişi, çerezler ve kullanıcı davranışları kişiselleştirilmiş arama sonuçlarını etkilemeye ve oluşturmaya başladı.

Yandex Yerel SEO

Rusya’nın büyüklüğü nedeniyle, yerelleştirilmiş arama biraz daha farklı.

Yandex.Web yöneticisinde, hedeflediğiniz bölgeyi belirtebilirsiniz (uygulanabilirse) ve kullanıcı açısından, coğrafi hedefleme aramaları, yararlı ve alakalı sonuçlar elde etmenin önemli bir parçasıdır.

Arzamas ve Konakovo

2006 yılında, Arzamas güncellemesi, kullanıcıların ulusal veya bölgesel arama sonuçlarını görüp görmediklerini manuel olarak belirlediklerini ve 2009 Konakovo güncellemesinin bunun Ukrayna, Belarus ve Kazakistan dahil olmak üzere 1.250’den fazla şehre ulaştığını görmesine izin verdi.

Yandex, web sitenizin IP adresini, iletişim bilgilerini (bunun yapılandırılmış ve açıkça gösterildiğinden emin olun) ve alan adı kayıt bilgilerini kontrol eder.

Buradaki tüm sinyaller Nenets Otonom Okrug bölgesine işaret ediyorsa, ancak aslında Murmansk Oblast bölgesini hedefliyorsanız, o zaman yerel aramalarda yüksek puanlar almayabilirsiniz.

Bu işlev 2010 yılında Obninsk algoritmasıyla daha da geliştirildi. Bu da web sitelerinin yerel dizinleri spam dizin listeleriyle cezalandırdığını gördü.

Yandex Site Dışı SEO

Google’ın Penguen algoritması, 2012’ye kadar hayatımızın bir parçası haline gelmezken, Yandex, 2005 yılında ilk bağlantı tabanlı algoritmasını tanıttı (resmi bir isim değil, Nepot filtresi olarak bilinir) ve bağlantı alışverişi üzerindeki etkinin azaltılması amacıyla. , PBNs ve diğer spam linkleri oluşturuluyor.

Bağlantı kalitesinin yanı sıra, Nepot filtresi özellikle doğal olmayan bağlantı edinme kalıplarını aradı. Gayri resmi olarak, bu 2008 yılında tekrar güncellenmiş gibi görünüyordu.

Bağlantılar Olmadan Yükselme

Yandex SEO yaparken bağlantı edinmeden de yükseliş sağlayabilirsiniz. 2013 yılında, Moskova’da bazı dikeyler (seyahat, emlak ve ev aletleri) için bir beta algoritması yayınlandı ve bağlantılar dikkate alınmadan sıralamalar üretti.

Denemenin ne kadar başarılı olduğu hakkında çok az bilgi var, ancak 2015’te Minusinsk adlı yeni bir bağlantı tabanlı algoritma piyasaya sürüldü (bu nedenle “bağlantı yok” sıralamasının çok iyi sonuçlanmadığını söyleyebiliriz).

Minusinsk’in açıklamasından sonra, link spam taktikleriyle uğraşan web yöneticileri Yandex.Webmaster aracılığıyla bildirim aldı ve algoritma sunumunda üç önemli etki tarihi gördü:

15 Mayıs.
27 Mayıs
23 Haziran.

Yandex Mobil SEO

Rusya’da 80 milyon akıllı telefon kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Mevcut büyüme devam ederse bu 2021 yılına kadar 93 milyona ulaşacaktır.

Rusya’daki mobil arama pazarı da çalkantılı bir değişim döneminden geçiyor. Mayıs 2017’de, Rus Antimonopoly Hizmeti, Google’ın varsayılan Android işletim sisteminin, tüketicinin yararına çok fazla kısıtlayıcı olmadığına ve kullanıcıların varsayılan arama motorunu değiştirmelerini kolaylaştırmak için bir widget ve yeni Android işletim sistemi geliştirmeye zorladığını belirtti.

En yeni veriler, Android’in pazarın yaklaşık yüzde 70’ini elinde tuttuğunu gösterirken, bu durum mobil arama motoru pazar payında büyük bir artışa neden oldu.

Vladivostok Algoritması

Yandex, Widivostok kod adıyla bir algoritma değişikliği getirdi ve bu, mobil kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sağlamayı amaçladı.

Geçmişte (Kasım 2015’ten beri), Yandex, arama sonuçlarında mobil uyumlu web sitelerini etiketlemiştir (bu, söz konusu sitelerin kabaca yüzde 18’ini oluşturuyordu). Web yöneticilerinin mobil deneyimler hakkında düşünmelerini sağlamak ve duyarlı, dinamik veya mobil uyumlu web sitelerini planlamaya başlamak için ilk “itme” oldu.

Vladivostok, kullanıcılar adına henüz iyi bir mobil deneyim sağlamayan web siteleri için hafif bir süre tanınmasına izin verdi, ancak bazı dalgalanmalar ve kademeli bir düşüş gördüler.

Yandex’in mobil sıralama faktörlerinden (Google ile kullandığımız mobil sıralama faktörlerine benzemeyen ve mükemmel kullanıcı deneyimleri sunmayan) ilginç bir paket, Yandex’in mobil dostu kontrolöründe mobil cihazlar için uygun bir kriterdir. yazı Boyutu.

Yazı tipi 12 piksel veya daha fazlaysa, mobil uyumlu olarak kabul edilir. Sayfada daha küçük bir yazı tipi boyutu varsa, arama motoru sonuç sayfalarında olumsuz etkilenir.

Bonus: Yandex Arama Operatörleri

Yandex’de, Google’dan biraz farklı olan bir dizi operatör vardır. Elde tutmak için iyi olanlar:

Başlık [anahtar kelime] – Bir başlık etiketinde belirli bir anahtar kelimeyi aramak, Google’ın intitle: operatörü ile aynı şekilde çalışır.
Inurl = ”keyword” – Google’ın inurl: operatörü ile aynı şekilde çalışır.
Mime = ”html / pdf / doc / ppt / xls / rtf / swf” – Belirli dosya türlerini arar, örneğin: SEO << mime = ”ppt”, SEO ile ilgili PowerPoint dosyaları olan sonuçları döndürür.
Anahtar kelimeleri, çoğu işleç ve değişkenlerine aşağıdaki biçimde yapılandırabilirsiniz:

Anahtar kelime << [İşletmen] = ”değişken”

Yandex SEO kılavuzu yeni algoritmaların gelmesi ile güncellenecektir.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör