Google Research, sorguları yanıtlamanın yeni yolunu öneren bir algoritmayı detaylandıran araştırma raporu yayınladı. Gelecekte bu algoritma devreye sokulursa, sıralamanın ne olduğunu belirlemek için geleneksel sıralama faktörlerinin etkisini daha da değiştirecektir. Kısa vadede bu yeni algoritma araştırması, Google’ın alaka düzeyini iyileştirmek için bir algoritma güncellemesi yapıldığını söylediğinde ne anlama geldiğiyle ilgili bir fikir vermektedir.

Sade Dille Google Yeni Algoritma Araştırması

Google Research, 6. Uluslararası Öğrenme Bildirimleri Konferansı’nda yeni bir makale yayınladı. Yayın Twitter üzerinden duyuruldu.

Araştırma makalesi, sorguları yeniden biçimlendirmenin ve bu sorguları sıralama motoruna sunmanın bir yolunu tartışmaktadır. Sorgu yeniden biçimlendirme ve kaynak oluşturma Google’da zaten kullanılıyor.

Yeni olan, bunun Güçlendirme Öğrenimi yaklaşımını kullanan bir makine öğrenme algoritması olmasıdır. Ayrıca, algoritmanın sıralama sisteminin nasıl çalıştığına dair bilgisi yoktur. Kara kutu algoritmasının ne öğrendiğini soruyor, sonra öğreniyor. Google yeni algoritma araştırması, kullanıcı sorgusunu yeniden düzenleyen, sıralama motoru sorusunu soran ve daha sonra birden çok cevap kümesinden en iyi cevapları seçen bir öğrenme sistemini kullanır.

Bu Algoritma Nasıl Çalışır?

Aşağıda, bu çalışma öğrenme algoritmasının nasıl çalıştığını özetleyen araştırma öyküsünün bir ekran görüntüsü verilmiştir:

Google yeni algoritma nasıl çalışır?

Kullanıcı soruyu sorar. Makine öğrenimi algoritması (ajan olarak etiketlenir), bu soruyu birden fazla soruya dönüştürür ve daha sonra bunları sıralama algoritmasına sunar. Sıralama algoritması sonuç kümelerini döndürür ve aracı en iyi cevabı seçer.

Yeni Algoritma Neden Önemli?

Bu algoritma, Güçlendirme Öğrenme adlı bir makine öğrenme yöntemine bakış niteliğindedir. Takviye öğrenme algoritmaları, Go oynamak ve Doom gibi video oyunları oynamayı öğrenmek için kullanılmıştır.

Bu özel algoritma SEO için ilginçtir çünkü bir algoritmanın kullanıcı ile sıradan sıralama algoritması arasında nasıl oturduğunu ve kararları nasıl verebileceğini gösterir. Bu yüzden, arama motoru sonuç sayfalarında neyin gösterileceğine karar veren sıralama algoritması yerine, bu makine öğrenimi algoritması kararları vermektir.

Bu tür bir sıralama, SEO topluluğunun geleneksel olarak arama motorlarının web sayfalarını nasıl sıraladığına dair bir sapmadır. Geleneksel anlayış, linkler, başlık etiketindeki metin, çapa metni ve diğer sıralama faktörleri gibi sıralama faktörlerinin, arama sonuçlarında bir ile on arasında sıralananlar için belirleyici faktörler olduğudur.

Bağlantılar gibi faktörler önemli bir sıralama kriteridir. Ancak bu tür bir algoritma ile bağlantılar, sıralama için hangi web sayfalarının dikkate alınacağına katkıda bulunur, ancak karar verme faktörleri değildir.

Algoritmanın başka bir görevi, bu sayfa kümelerini alır ve hangi sayfaların soruyu en iyi şekilde yanıtlayacağına karar verir.

Daha önce diğer sayfaların üzerinde daha fazla bağlantı ile daha az bağlantı içeren bir web sayfası gördünüz mü? Kullanıcı ve sıralama algoritması arasında belirli bir sitenin daha iyi bir yanıt olduğuna karar veren bir algoritma olması muhtemeldir.

Bu Algoritma SEO’yu Nasıl Etkiler?

Yeni algoritma, gelecekte SEO’yu etkileyebilir ve kullanıcı niyetini tatmin etmede daha güçlü bir vurgu olabilir. Bu, alaka düzeyinin iyileştirilmesi olarak adlandırılan iyileştirme türüdür. Dolayısıyla Google, alaka düzeyine ilişkin bir güncelleme yayınladığında, bir sitenin sıralama puanlarını neden kaybettiğine ilişkin cevaplar, kazananları inceleyerek en iyi şekilde bulunur. Bu tür güncellemeler için, SERP konumlarını kaybeden sitelere göz gezdirerek, değişen sıralamanın nedenlerini bulamayabilirsiniz.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör