Google, SEO açısından bakıldığında web siteleri oluştururken JavaScript kullanma konusunda endişelenmenize gerek olmadığını söylüyor.

Google, statik içeriğe kıyasla temelde farklı bir şey olmadığı için arama söz konusu olduğunda JavaScript kullanımı hakkında daha rahat olmanızı dile getiriyor.

Bu konu, Google’dan Martin Splitt, John Mueller, Gary Illyes ve Daniel Waisberg‘in yer aldığı Search Off the Record podcast‘inin son bölümünde tartışılıyor.

Mueller, statik site oluşturucuyu kullanarak bir web sitesi yaratma konusunu gündeme getiriyor. Bu da kendisinin ve Splitt’den Hugo adlı aynı aracı kullandığının farkına varmasını sağlıyor.

Basit olması için Hugo, sayfalar oluşturmak için Markdown dilini kullanır. Ancak bu, nofollow etiketleri ve yönlendirmeleri gibi şeyler için HTML kullanamama sınırlamasıyla birlikte gelir.

Mueller, yönlendirmeler gerektiren kişisel bir site oluşturuyor ve bunları Hugo’da uygulamanın tek yolu JavaScript’tir.

Ardından, Google’ın yerleşik JavaScript uzmanı Splitt’e JS’yi kullanma konusunda endişelenmek için herhangi bir neden olup olmadığını sorar.

Endişelenmek için bir neden yok diyor Splitt ve nedenini şöyle açıklıyor:

Hayır, bunun için endişelenmene gerek yok …
JavaScript ile de sıklıkla karşılaştığım bir soru, JavaScript içeriğini farklı şekilde ele alıp almadığımızdır. İçerik için ek açıklamalarımız var. Bir makalenin en önemli parçası olduğunu düşündüğümüz veya yan taraftaki içerik ve benzeri şeyler olduğunu düşündüğümüz şey.
Ancak bildiğim ve görebildiğim kadarıyla, bir sayfayı tarıyoruz ve ardından içeriği dizinimizdeki belgeye koyuyoruz, ardından sayfayı görüntülüyoruz ve içeriği DOM’dan tamamlıyoruz.
Bu kadar. JavaScript tarafından oluşturulan içerik ile statik içerik arasında temelde farklı olan hiçbir şey yoktur ve JavaScript tarafından oluşturulan içeriği göremeyiz.

Splitt, bunların ne olduğu hakkında ayrıntıya girmeden “uç durumlara” atıfta bulunur. Google geçmişte sitelerin JavaScript kullanırken SEO sorunlarıyla nasıl karşılaşabileceğini tartışmıştı.

Kaçınılması gereken en önemli şey, JavaScript’i içeriği görüntülemek için kullanıcıları sayfadaki bir öğeyle etkileşime girmeye zorlayacak şekilde kullanmaktır.

Bunun temel bir örneği, içeriğin işlenmesi için kullanıcıların tıklaması gereken düğmenin arkasındaki içeriği gizlemek olabilir.

SEO söz konusu olduğunda bu bir sorundur, çünkü Googlebot web sayfalarını tararken hiçbir şeyle etkileşime girmez.

İçerik, kullanıcıların tıklaması veya üzerine dokunması gereken bir JavaScript öğesinin arkasına gizlenmişse, Google bunu görmez. Bu nedenle içerik, sayfayı anlamak ve aramada sıralamak için kullanılamaz.

JavaScript’i tasarım tercihi olarak bu şekilde kullanmayı düşünen site sahipleri, sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için gizli içeriğin çok önemli olmadığından emin olmalıdır.

JavaScript’in Google’ın sayfalarınızdaki içeriği görmesini engelleyip engellemediğinden emin değilseniz öğrenmenin kolay bir yolu vardır.

Googlebot’un sitenizi tararken neler görebildiği hakkında bir fikir edinmek için Search Console’daki Google Gibi Getir aracını kullanın.

Google Gibi Getir aracı tüm kritik içeriği oluşturabiliyorsa, o zaman netsiniz. Splitt’in dediği gibi endişelenmenize gerek yok.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör