John Mueller, bir sayfada anahtar kelimelerin kaç kez kullanılacağı ve konuyla eşleşen kelimelerin değeri hakkında bir soruyu yanıtlıyor. İçerikte anahtar kelimeler nasıl kullanılmalı?

Google’dan John Mueller, aramadaki tüm ilerlemeler nedeniyle H1, Meta etiketlerinde ve sayfadaki anahtar kelimeleri hedeflemenin güncel olup olmadığını yanıtladı. John, anahtar sözcükleri (sınırlar dahilinde) kullanmanın ve sözcükleri konuyla doğru şekilde eşlemenin değerini onayladı.

Anahtar Kelime Sayıları Hakkında Soru

Soruyu soran kişi, içerikte anahtar kelimelerin kullanımını belirten bir “taktiği” olduğundan bahsetmiştir. Taktiğin güncelliğini yitirmiş olabileceğinden şüpheleniyordu.

İşte soru:

Anahtar kelimeleri kullanmak için bir taktiğim var, özellikle meta etiketlerdeki anahtar kelimeleri hedefleyin, burada H1 kullanın, bir içerik parçasında bu kadar çok kullanın.
Bu bana gerçekten modası geçmiş görünüyor, özellikle anlamsal aramadaki tüm ilerlemeler ve harika MUM güncellemesi ile birlikte güncelliğini yitirmiş gibi duruyor.
Temel soru, bunun hala organik bir SEO taktiği olduğunu düşünüyor musunuz?
Yoksa bir sayfada bu anahtar kelimeyi bu kadar çok kullanmaya odaklanmamalı mıyız?

İçerikteki Anahtar Kelime Oranları

John Mueller, makalede anahtar kelimelerin belirli bir miktarda belirtilmesi gerekliliği ile ilgili bölümü ilk olarak yanıtladı.

Bu, web sayfasında bir anahtar kelime öbeğinin geçme yüzdesi olan anahtar kelime oranlarına referanstır.

Google’ın algoritmasının, sayfada belirli bir yüzdede hedef anahtar kelimeyi içeren içeriğe iyi yanıt verdiğine dair bir inanç var.

Örneğin, en üst sıradaki siteleri tarayan, hedef anahtar kelime öbekleri ve diğer öneriler için anahtar kelime oranları öneren bazı içerik yazma yazılımları vardır.

Anahtar kelimelerden belirli sayıda bahsetme fikri, Google’dan önceki en eski arama motorlarına kadar uzanır.

John Mueller’in cevabı:

“Genel olarak bir sayfada bir anahtar kelimeyi kaç kez kullandığınızın, bunun gerçekten önemli veya mantıklı olduğunu düşünmüyorum.
Doğal olarak yazarken bu genellikle kendiliğinden çözülür.”

Anahtar Kelimeleri Kullanmak Önemlidir Ama Aşırı Odaklanmayın

Mueller daha sonra, anahtar kelimeleri kullanmanın önemini teyit ediyor, ancak aynı zamanda bu konu üzerinde çok fazla durma konusunda da uyarıyor.

Mueller’in yanıtı:

“Tek tek anahtar kelimelerle ilgili olarak, bunu tamamen göz ardı etmeyeceğim ama aynı zamanda tamamen anahtar kelimelere odaklanmayacağım bir şey olduğunu düşünüyorum.
Yani özellikle, tekil ve çoğul gibi şeyler ya da tek tek sözcükleri yazmanın farklı yolları gibi. Bu muhtemelen endişelenmenizi gerektirecek bir durum değil.
Ancak sitenizin ne hakkında olduğunu ve ne için bulunmasını istediğinizi belirtmek, yine de yapacağım bir şey.
Özellikle haber makaleleri gibi içeriklere baktığımızda bazen gördüğümüz şey, eğer bir haber sitesi SEO’yu gerçekten anlamıyorsa, anahtar kelimeleri çok fazla kullanabilirler.
Bahsetme sayısı ile aşırıya kaçmayacağım. Tüm eşanlamlılar ve onu yazmanın farklı yolları ile denize girmezdim.
Ama en azından bir kez bahsetmek kesinlikle mantıklı.”

Anahtar Kelimeler Önemli Ama Sayısı Önemli Değil mi?

Mueller, bir sayfada kullanılan kelimelerin konuyla eşleşmesi gerektiğini söyleyerek, içerikte anahtar kelimeler kullanmanın değerini doğruladı. Gelecekte genişlediğini duymak ilginç bir konu gibi görünüyor.

2:16’da John Mueller’in soruyu yanıtladığı kısmı izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör