Google MUM yani “Multitask Unified Model” isimli yeni bir teknoloji geliştiriyor. Bu teknoloji ile karmaşık arama sorgularını yanıtlama hedefleniyor.

Google MUM Nedir?

Google MUM, kullanıcıların işlerini daha az aramayla halletmelerine yardımcı olmaya yarayan bir sistemdir.

Google, Multitask Unified Model veya kısaca “MUM” adlı yeni bir teknolojiyle daha karmaşık arama sorgularını yanıtlamayı amaçlamaktadır.

Google Salı günü yaptığı I / O konferansında dili daha iyi anlamak ve yararlı yanıtlar vermek için MUM’un nasıl kullanılabileceğini keşfetme sürecinde olduğunu açıkladı.

MUM henüz yayınlanmadı sadece duyuru yayınladı. İşte Google’ın duyurusundan önemli noktalar.

MUM’un Arkasındaki Teknoloji

BERT’e benzer şekilde, MUM bir Transformer mimarisi üzerine inşa edilmiştir, ancak yeni yollarla bilgilerin kilidini açmak için çoklu görev yeteneği ile 1.000 kat daha güçlü olduğu söyleniyor.

Google, MUM’un kullanıcılara en eksiksiz sonuçları sunmak için farklı diller ve biçimlerdeki bilgileri anlayabildiğini söylüyor.

MUM sadece dili anlamakla kalmıyor, aynı zamanda onu da yaratıyor. Aynı anda 75 farklı dilde ve birçok farklı görevde eğitilmiştir.
MUM çok modludur, bu nedenle metin ve resimlerdeki bilgileri anlar, gelecekte video ve ses gibi daha fazla modaliteye genişleyebilir.

Google, MUM’un dahili pilot testini başlattı.

MUM, yayınlanmadan önce her Google Arama güncellemesiyle aynı titiz testlerden geçecektir. Şirket, makine öğreniminde önyargıyı gösteren modellere özel önem vereceğini söylüyor.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda Google ürünlerine gelecek olan MUM destekli özellikleri ve iyileştirmeleri araştırmaya devam edin.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör