Google SEO’nun geleceği üzerinde tartışıyor. Google’ın arama ilişkileri ekibi, SEO’nun geleceği hakkında tahminlerde bulundu.

Google Search Relations Team, Search Off the Record podcast’inin son bölümünde SEO’nun geleceği hakkında tartışma için bir araya geldi.

Google’dan John Mueller, Gary Illyes ve Martin Splitt’ten oluşan ekip, son on yılda gördükleri değişiklikler hakkında konuşuyor ve SEO için sırada ne olduğunu tahmin ediyor.

Daha spesifik olarak, üç Google gazisi SEO’nun aşağıdaki yönlerine değiniyor ve önümüzdeki birkaç yıl içinde ne kadar önemli olacaklarını tahmin ediyor:

  • HTML
  • JavaScript
  • URL’ler
  • Meta etiketleri
  • Yapılandırılmış veri
  • İçerik
  • Sesli arama
  • ve dahası…

İşte 45+ dakikalık bölümden öne çıkanlar.

SEO’da HTML’nin Geleceği

Mueller, içerik yönetim sistemleri (CMS’ler) bir web sitesinin teknik yönleriyle ilgilenmede daha ustalaştıkça, SEO uzmanlarının gelecekte HTML öğrenmesine gerek kalmayacağını öne sürüyor.

Demek istediğim şey, zengin bir düzenleyiciniz varsa; Sadece bir şeyler yazıp, ardından metninizi düzgün bir şekilde biçimlendiriyor ve bazı bağlantılar ekliyorsunuz. HTML ile daha fazla ne yapabilirsiniz?

Illyes, SEO’nun yalnızca içerik yazmaktan daha fazlası olduğunu söyleyerek aynı fikirde olmadığını dile getiriyor. SEO’nun biraz HTML anlayışı gerektiren ve gelecekte değişmesi muhtemel olmayan önemli unsurları olduğunu söylüyor.

Ancak SEO aynı zamanda bağlantı etiketleri, meta etiketler, başlık öğeleri ve HTML’nin baş bölümünde oraya koyabileceğiniz tüm o garip şeylerle de ilgilidir.

Bu nedenle, snippet’lerinizin nasıl görüneceğini veya başlıklarınızın arama sonuçlarında nasıl görüneceğini kontrol etmek için onlar hakkında bilgi sahibi olmak ve bir URL’nin standart sürümünün ne olacağını kontrol etmek için rel canonical etiketini bilmeniz gerekir.

Tartışmanın sonunda hepsi, SEO söz konusu olduğunda HTML’nin hiçbir yere gitmediği konusunda hemfikir.

SEO’da JavaScript’in Geleceği

JavaScript gelecekte SEO için daha önemli hale gelebilir, ancak daha çok geleneksel web sitelerine kıyasla ilerici web uygulaması (PWA) tarafında bunu başarabilir.

Mueller şöyle diyor:

Kullanıcının sahip olduğu herhangi bir uygulamayı herhangi bir platformda, herhangi bir cihazda kullanabilmeyi beklediğini düşünüyorum. Bu tür çalışmalar devam edecek gibi görünüyor. Muhtemelen bu, JavaScript’i anlamak gibi şeylerin SEO uzmanları için de giderek daha önemli hale geleceği anlamına geliyor…

Ancak büyük ihtimalle bu uygulamaların birçoğunun aniden genel olarak SEO hakkında düşünmesi gerektiği anlamına da gelir.

SEO’da URL’lerin Geleceği

Mueller, URL’lerin konusunu ve varlıkların veya IP adreslerinin lehine olup olmayacaklarını gündeme getiriyor.

Illyes, URL’lerin yakın zamanda ortadan kalkacağını görmediğini söylüyor:

Neyse ki, URL’ler ortadan kalkamaz… En azından öngörülebilir gelecekte değil, çünkü URL’ler, internette adresleri iletmenin standart yolu ve bu olmadan internet sadece internet değildir.

Aynı şekilde, İnternet’in ortaya çıkış ve inşaasından dolayı alan adları ortadan kalkamaz veya İnternet’in yine ortaya çıkış ve inşaasından dolayı IP adresleri ortadan kalkamaz. Aynı şekilde URL’ler de ortadan kalkamaz açıklamasında bulundu.

SEO’da Meta Etiketlerin Geleceği

Mueller, gelecekte daha fazla meta etiket eklenmesi olasılığının olup olmadığını soruyor.

Splitt, yeni bir meta etiketi tanıtmak için neredeyse hiçbir zaman iyi bir neden olmadığını söyleyerek bu fikri hemen reddediyor:

Umarım daha fazla meta etiket tanıtmayız. Genellikle, hakkında dahili ileti dizileri gördüğünüzde, bu arama ekibi yeni bir meta etiket tanıtmak istiyor. Sonra hem John hem de ben bu konuya atlıyoruz ve oldukça agresif bir şekilde geri çekiliyoruz çünkü yeni bir meta etiketi tanıtmak için çok iyi bir neden yok.

SEO’da Yapılandırılmış Verilerin Geleceği

Structured Data önemini koruyacak mı?

Gelecekte Google’ın bir sayfada ne olduğunu anlamak için yapı verilerine ihtiyaç duymadığı bir nokta olacak mı?

Splitt, Google’ın neredeyse bu noktaya geldiğini, ancak yapılandırılmış verilerin hala yardımcı olduğunu ve önerildiğini söylüyor:

Anlayabileceğimizden oldukça eminim: Ah, bu bir ürün ve ürünün adı şu ve ürünün fiyatı şu ve bu da bir ürün resmi. En basit haliyle bu.

Ancak, “Özellikle bunu bir ürün olarak düşünmemizi istiyorlar” diyebileceğiniz çok açık, makine tarafından okunabilir bilgiye sahip olmak oldukça güzel. Temelde yüceltilmiş bir meta etiket…

SEO’da İçeriğin Geleceği

Content is king? Hala öyle mi gerçekten?

Mueller, metin oluşturma algoritmaları konusunu ve SEO uzmanlarının gelecekte insan yazarlara ihtiyaç duyup duymayacağını gündeme getiriyor.

Illyes’in bu konuda söyleyecek o kadar çok şeyi var ki, kendi podcast bölümünün olması gerektiğine inanıyor.

Kısacası Illyes, makine tarafından oluşturulan içeriğin potansiyelini görüyor ve zaman zaman insanlar tarafından yazılan içerikten ayırt edilemeyebileceğini söylüyor.

Ancak Google, insanlar tarafından incelenmedikçe, makine tarafından oluşturulan içeriği aramada sıralamak istemez.

Bence bu, gelecekteki bir podcast bölümü için başlı başına bir konu olabilir çünkü makine tarafından oluşturulan içeriğin artılarını – eksilerini görebiliyoruz ve dizinimizde neye izin verdiğimiz konusunda oldukça katıyız.

Ancak diğer taraftan, makine tarafından üretilen çok iyi ve akıllı bir kelime de görebilirsiniz. Akıllının iyi bir kelime olup olmadığını bilmiyorum, ancak çok akıllı makine tarafından oluşturulan içerik…

Şu anda, makine tarafından oluşturulan içerik konusundaki duruşumuz, eğer insan denetimi olmadan yapılıyorsa, o zaman onu aramada istemiyoruz. Biri onu halka sunmadan önce incelerse ortada herhangi bir sorun kalmaz.

SEO’da Sesli Aramanın Geleceği

Sesli aramanın SEO’da bir sonraki büyük şey olması pek olası değildir, bu nedenle bunun için nasıl optimize edileceğini öğrenmek konusunda çok fazla endişelenmeyin.

Sesli arama hakkında soru sorulduğunda, Splitt şunları söylüyor:

Aman Tanrım, asla olmayacak bir gelecek. Bence hayır, çünkü birkaç yıl öncesinden bir şeyler hatırlıyorum, insanlar şöyleydi: Ah, klavye kullanmayı bırakıp sadece sesli arama yapacağız… Ama sonuç öyle olmadı.

Bu yüzden dürüst olmak gerekirse, bu konuda çok fazla endişelenmenize gerek olmadığını düşünüyorum, ama bu belki de sadece benim fikrim.

Aşağıdan podcast’in tamamını dinleyebilirsiniz.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör