Mueller, içerik çalan sitelerin sıralamalarda nasıl konumlanacağını ve site üzerine etkilerini anlattı. Kopya içerik ve SEO çalışmalarına etkisi…

Çalıntı İçerik ve SEO

İçeriği kopyalayıp kendi sitelerinde kullanan birçok site sahibi var. Kopya içerik, Google’da sıralama kaybına neden olur. Kendi içeriğinizin bir snippet’ini aramak ve onunla birlikte sıralanan başka bir site görmek alışılmadık bir durum değil.

DMCA Nedir ?

DMCA, telif hakkını savunan Amerikan yasasıdır. Yasalar, içerik oluşturucuların çalınan içeriğin kaldırılmasını talep etmelerinin bir yolunu sağladıkları sürece, site sahiplerini, alan adı kayıt şirketlerini ve diğer işletmeleri telif hakkı ihlali yükümlülüğünden korur.

Kopya İçerik Sıralamayı Etkiler mi?

John Mueller’in çalınan içeriğin sıralamayı nasıl etkilediği hakkında görüşü:

Bizim açımızdan, içeriğinizi kopyalayan diğer siteler web sitenizi olumsuz yönde ekilemez. Bu çok yaygın bir durum, sitelerin içerik kopyalaması.

Önemsediğiniz sorguları ararken bu kopyaları göremiyorsanız, bu konuya fazla odaklanmanıza gerek yok.

Mueller’in anlatmak istediği, içeriğinizin kopyalanmasının web sitenizin sıralamasına etki etmediğidir.

İçerikleri Otomatik Olarak Kopyalayan Botlara Karşı Nasıl Korunursunuz ?

WordPress Anti-bot Eklentileri

Kötü amaçlı botlara karşı birçok WordPress eklentisi mevcut.

WordFence

WordFence, hırsızları engellemek için özelleştirilebilecek popüler bir eklentidir. Saldırı altında olduğunuzu size bildirmek için e-posta gönderir.

WordFence, ziyaretçi davranışını, özellikle de sayfa sayısını veya indirmeye çalıştığı sayfa türlerini izleyerek çalışıyor gibi görünmektedir. Botları engelleyen bir duvarı tetikleyen davranış budur.

Blackhole Anti-bot WordPress Eklentisi

Başka bir popüler WordPress eklentisi Blackhole (Aynı zamanda zengin ve uygun fiyatlı bir Pro sürümüyle birlikte gelir).

Karadelik, bal küpü prensibi ile çalışır. İyi botlar yasaklanmış bir bağlantıyı taramaktan kaçınacaktır. Kötü botlara hemen koşarlar. Blackhole, bal küpüne bir bağlantı ekleyerek kötü botlar için bir tuzak kurar. Kötü bot yasaklı bağı takip ettiğinde tuzak tetiklenir ve bot gezinmeden çıkarılır.

Tüm arama motorları beyaz listeye alınmıştır. Bu, Google’ın bağlantısını izlese bile hiçbir arama motorunun engellenmeyeceği anlamına gelir.

reCAPTCHA Kurumsal Beta

Google kısa bir süre önce reCAPTCHA Enterprise adında bir hizmetin ücretsiz beta denemesini yaptı. Otomatik botları, bilgisayar korsanlarını ve diğer kötü amaçlı botları engellemek için tasarlanmış bir bulut hizmetidir.

Google’ın kötü botlara bir çözüm sunduğunu, kazıyıcılar da dahil olmak üzere otomatik bot yazılımlarını engellemenin ne kadar önemli olduğunun bir işareti olabilir.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör