2019 SEO rehberi, rakiplerinizi geride bırakıp yeni müşteriler kazanmanızı sağlayacak ve sektörünüzün lideri haline gelmenizde önemli rol oynayacak.

2019’da hangi SEO stratejileri ve taktikleri çalışacak? Hangi teknikler SERP’lere hakim olup 2019’da daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacak?

1. Kitlenizi ve Kullanıcı Niyetini Anlayın

Kitleniz metin tercih ediyor mu? Yoksa Görüntü mü? Video? Ses?

Birçok uzmana göre, bunu bilmek 2019’da her zamankinden daha önemli olacak.

Bir kişinin bir kelime veya kelime öbeği sorduğunda ne bulmayı beklediğini anlamanız ve onlara mümkün olan en basit şekilde cevap vermeniz gerektiğini anlamanız gerekiyor.

Kitlenizin ilgi alanlarının zevkleri ve tercihleri düşündüğünüzden daha hızlı değişebilir.

Web sitenizin içeriğiniz mükemmel bir şekilde yazılmış ve optimize edilmiş olsa bile, yanlış bir kitle için yapılmışsa, bu iş büyümeyecektir.

Yarının en üst sıradaki web sitesi tamamen kitlenizle ilgili.

Siteniz kitlenizin yolculuğunu artırıyorsa, Google tarafından ödüllendirileceksiniz ve ziyaretçiniz size yatırım yapacak.

2. Google Aramanın Ötesine Git

Amazon ve Apple, Google’ın arama egemenliğine girebilir mi?

2019’un bir kez daha SEO’nun sadece Google için nasıl optimize edileceğine değil, aynı zamanda diğer motorları da hesaba katmak zorunda kalacağını düşünüyorum.

Potansiyel müşteriler uygulamaları arıyorsa, uygulama mağazalarında sıralamanız gerekir. Eğer podcast veya video arıyorlarsa, insanların o şeyleri aradığı yerde sıralamanız gerekir.

2019’da, en azından cihazlar için optimizasyon yapmayı düşünmelisiniz.

Satılabilecek ürünler veya pozlamadan yararlanabilecek markalar, ev asistanı veya yalnızca ses cihazları için optimize edilmek isteyenler için göz ardı edilemez.

Bu, kullanıcılara nereden geliyorlarsa gelsinler, en hızlı platformlarda en iyi içeriği sunuyor.

3. Yapılandırılmış Veri Biçimlendirmesi Anahtardır

Yapısal verileri mümkün olduğu kadar kullanın.

AI’nın Google için giderek daha önemli hale gelmesiyle birlikte, yapısal veriler de daha önemli hale geliyor. Google, mobil ilk önce yapay zeka dünyasına geçmek istiyorsa, yapılandırılmış veriler önemlidir. Yapay zekanın ne kadar iyi olduğu önemli değil, gerekli bilgileri “taramak” çok uzun sürerse, asla mükemmel olmayacaktır. AI, içeriklerin hızlı bir şekilde işlenmesini ve birbirleriyle ilişkilerini gerektirir.

Yapılandırılmış verileri, şemaları, aktif ve pasif arama davranışlarını incelemek ve anlamak gerektiğini, arama davranışının çok fazla olmasını sağlamak için kullanıcı niyetini çözmemiz gerekiyor.

Yapılandırılmış işaretlemeyle desteklenen konular ve davranışlar arasındaki bağlamsal ilişkiler, 2019 için anlama, test etme ve uygulamaya başlamak için ihtiyaç duyduğumuz kritik eğilimdir. Bilgi mimarisi, etiketler, meta veriler ve daha yakın bir zamanda yapısal biçimlendirmeyi kullanarak, bu topikal ve destekleyici içerik yapısını anlamak için arama motorlarına sinyal verebilme becerisine sahip olduk.

Ürünler, teklifler, etkinlikler, iletişim bilgileri, sosyal ve kurum dernekleri, kurumsal bilgiler, derecelendirmeler ve konuşulabilir içerikler için sayfalarda uygun şema sözcüklerini anlama ve kullanma.

4. Olağanüstü İçerik Yaratın

2019 SEO rehberi kilidi olarak görebiliriz. 2018’deki Google algoritma güncellemeleri, Google’ın içerik kalitesini, bir web sitesinin içeriğinin derinliğini ve genişliğini değerlendirmeye odaklandığını görüyoruz.

Bir dizi farklı sitenin SEO performansını izledim. Kaliteli içerik kapsamı içinde olağanüstü derinlik sağlayan siteler, yıl boyunca sıralamasında gerçekten yükseldi. İçerik bazında zayıf olan siteler ile karşılaştırıldı.

Google, bu alandaki algoritmalarını yıl boyunca sürekli olarak ayarlıyordu ve onları gerçekleştirmek için hala daha fazla ayar yapıldığına inanıyorum.

Bloğunuzu canlı tutmak için içerik oluşturuyorsanız bu artık yeterli olmayacaktır. Yani sadece içerik yazmak için yazmayın.

5. Uzmanlığı, Yetkiyi, Güvenilirliği Artırın

Uzmanlığınızı, otoritenizi ve güvenilirliğinizi oluşturma, büyütme, Google’ın arama kalitesi derecelendirme yönergelerinde E-A-T olarak bilinir. 2019’da bir başka önemli eğilim olacaktır.

Google’ın algoritmasının kendisi yerine Google’ın algoritma düzenleyicileri için E-A-T yönergelerinin yazılmasına rağmen, Google’ın kısa vadede nereye gittiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bence bu, SEO’ların kalitenin bağlamla birlikte geldiğini anlamasına yardımcı olacak. Belirli bir konuda zaten bir yetkin olmadıkça, otoriteyi kolayca kazanabilirsiniz.

İçerik dağıtımına ve tanıtımına itibarlı bir bakış açısından bakmanız gerekiyor.

Google gibi, Bing de E-A-T’yi ödüllendirmek istiyor.

Microsoft’un üst düzey program yöneticisi Frédéric Dubut şunları söyledi: Sıralama ekibimizin önemli bir hedefi belgelerin, yönergeleri izledikçe insanlar ile aynı sırada sıralayacağı bir algoritma oluşturmaktır. Bunu, web sitenizin ölçeğinde, sıralama algoritmanızı olabildiğince genelleştirerek yapabilirsiniz. Modern makine öğreniminin genelleştirmede çok iyi olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle çekirdek sıralama algoritmamızın, dahili olarak tuttuğumuz ve kendi kurallarımızda yakalamaya çalıştığımız ideal Akıllı Arama ürün görünümüne yaklaşmasını bekleyebilirsiniz. 

6. Teknik SEO’ya yatırım yapın

2019 SEO rehberi kılavuzu olmazsa olmazlarından teknik SEO. Web siteleri her yıl karmaşıklıkta büyümeye devam ediyor ve bu da teknik SEO’yu 2019 ve sonrasında önemli bir yatırım alanı haline getiriyor.

SEO’nun teknik yönüne odaklanan bazı temel alanlar:

Hız: Coywolf Marketing’in kurucusu ve CBS Interactive’deki kıdemli SEO analisti Jon Henshaw’a göre, SEOlar, Google’ın bir zamanlar için daha fazla hızı ödüllendirdiğini keşfettikçe, siteler daha kolay ve hızlı olmaya başlayacak.
JavaScript: Yeni bir yıl, karşılaştığınız web sitelerinin daha da fazlasının JavaScript yönlendirmesi (muhtemelen React, Vue.js ve Angular gibi büyük çerçevelerden biri) anlamına geliyor. Bu, en azından küçük bir JavaScript ile büyük arama motorlarının JavaScript tabanlı web siteleriyle nasıl en iyi şekilde oynandığına aşina olmanızın zamanı geldi.
Aşamalı Web Uygulamaları (PWA): 2019 için web sitenizin gelecekte bir PWA olarak nasıl yaşayabileceğini düşünmeye başlamalısınız. PWA’nız, kullanıcılarınızın ana ekranlarını nasıl koymak istedikleri konusunda nasıl bir deneyim olabilir.

7. Site İçi SEO – Sayfa Optimizasyonu

Site içi optimizasyonu 2019’da önemli olmaya devam edecek.

Merkle’nin teknik SEO yöneticisi Alexis Sanders da bazı önemli web sitesi optimizasyonlarını paylaştı:

  • Genel kullanıcı sorularını cevaplayan içerik.
  • Site içi aramanın uygun sonuçlar sağlaması.
  • Dönüşüm sürecini kısaltma.
  • Müşterilerin tekrar satın almak istedikleri ürünleri basitçe satın alabilmelerini sağlayın.
  • Müşteri desteği, işletmeyle ilgili sorulara cevap verin.
  • Temel, ortak sorular ve prosedürel görevler için yükü hafifletmek adına sohbet botlarını kullanmayı düşünün.
  • Kullanıcılar site içinde rahat gezinebilmeli.

8. Sesli Aramalar için Hazır Olun

Son on yılda, “mobil yıl” tabiri çok popüler bir şaka haline geldi. Her yıl, uzmanlar o yılın mobil yıl olacağını öngörmüştü. 2019 SEO rehberi “mobil yıl”sız olmazdı.

Peki, bu yıl sesli aramanın yılı mı? Aslında yine tam olarak değil.

2019’da yalnızca daha fazla önem kazanacak, değişim çoktan başladı. Ses, bazı senaryolarda cevap istemek için daha kolay bir yol olsa da, daha karmaşık cevaplarda (örneğin, hizmetleri veya ürünleri karşılaştırırken) amacı gerçekleştirmek için kesinlikle ideal bir format değildir.

9. Makine Öğrenimini Takip Edin

Makine öğrenimi 2019’da patlamak üzere…

RankBrain, Google Haberler gruplamaları vb. ile arama yaparken makine öğrenimini gördük, ancak gerçekte ne olabileceğinin gerçek gücünü yaşamadık. Motorların zorladığı bazı yerleşim değişiklikleriyle gelen hazırlık çalışmalarını ve soruları değil, amaçlara cevap vermelerini görebiliyoruz. Bu, makine öğreniminin arama üzerindeki etkisinin ispatıdır.

Ancak makine öğrenimi sadece Google’da ve arama motorlarında izlenecek bir şey olmayacak.

Şirketler, belirli değişkenlere dayalı bir dizi veriyle başlayarak, SEO için benzersiz içerik geliştirmek adına makine öğrenimini benimsemeye ihtiyaç duyuyorlar. Makine öğrenimi, analiz ve raporlama ihtiyacı ile birleştiğinde, yeni stratejileri ve uygulamayı test etmek, başarıları ve başarısızlıkları anlamak için zorunludur.

10. Öne Çıkan Snippet’ler ve Diğer Google SERP Özellikleri için Optimize Edin

Kendi web siteniz için optimizasyona ek olarak, 2019’da Google arama deneyimini optimize etmelisiniz.

Cevap kutuları, tarifler, bilgi grafiği, karuseller başka organik trafikten daha büyük bir ısırık alacaktır. Bu, SEO’yu daha da önemli kılıyor. Çünkü sıralama, tıklamalarla ilgili olduğu için SERP’lerde görünülürlük çok önemlidir.

Bu özellik, öne çıkan snippet’lerin (sıfırıncı sıra) optimizasyonu ve diğer Google arama özelliklerinin 2019’da önemli bir trend olmaya devam edeceği anlamına gelir.

Kendi site ve müşteri web sitelerimiz için birçok cevap kutusu elde edebildik. Bu her seferinde, organik trafikte önemli bir artışa yol açıyor.

Sonuç

2019 SEO rehberi ile artık etkisini yitirmiş tekniklerden kurtulup SEO çalışmalarınızı daha profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz. Yapay zekayı ve kitlenizi göz önüne alarak ona göre çalışmalar yapmalı, toplu olarak link alınan yerlerden uzak durmalısınız. Elbette backlink bu işin bir parçası lakin kötü yönetilen bir link building aşaması sitenize zarar verir. Öncelikle sitenizi ziyaret eden kullanıcılara gerçekten aradıkları cevabı vermelisiniz, ardından doğru link stratejileri ile sitenize trafik çekerek yükselebilirsiniz.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör