2018 SEO rehberi ile web sayfalarınız arama motorlarının gözdesi olacak. 2018 yılında etkisini fazlasıyla gösterecek SEO trendlerini sizler için derledim.

2018 SEO Rehberi – Yapay Zeka ve Kullanıcı Deneyimi

Geçtiğimiz yıl Google, RankBrain yapay zeka algoritmasının sıralamayı etkileyen en önemli üçüncü faktör olduğunu duyurmuştu. Google algoritmasını geliştirmeye devam ederken, yapay zeka 2018’de daha önemli hale geldi. Şimdi Asıl soruya geliyorum;

RankBrain nedir?

En basit anlatımla RankBrain, Google’ın arama sonuçlarını sıralamasına yardımcı olan bir makine öğrenme sistemidir. Bu size karışık gelebilir ama aslında hiç de öyle değil. RankBrain, kullanıcıların arama sonuçlarıyla nasıl etkileşimde olduğunu takip eder ve web sayfalarını bu takibe göre sıralar. Bu sıralamanın en önemli kriterlerinden diğeri ise Dwell Time.

Dwell Time nedir?

Dwell Time, arama yapan kullanıcının sitenizde kaldığı süreye denir.

Sıralamayı arama sonuçlarından sitenize gelen ve rakiplerinize giden kullanıcılardan belirliyor. Kullanıcı arama yaptığında hangi sayfada ne kadar süre geçirdi hepsini not alıyor. RankBrain sayfada geçirilen süreye çok fazla dikkat eder.

Genellikle yapılan arama sonuçlarında ilk sayfadaki sitelerin dwell time yani sitede kalma süresi ortalama 3 dakika 10 saniyedir. Ve SearchMetrics tarafından yapılan son araştırma bu ifadeyi destekliyor.

Yüksek sitede kalma süresine sahip sayfaların en iyi sıralama eğilimi göstermeleri tesadüf değildir. Yapay zeka şöyle düşünür; Bir sayfada uzun süre harcıyorsanız, muhtemelen o sayfadaki içeriği beğenmişsinizdir. Tabiki 1-2 kişi ile olacak iş değil. Eğer birçok kullanıcı sitenizde uzun vakit geçirirse, yapay zeka sizi diğer sitelerin üzerine çıkaracaktır.

Kapsamlı ve Faydalı İçerik Her Zaman Kazanır

2018 SEO rehberi elbette içeriksiz olmaz. Eskiden Google, belirli bir anahtar kelimeyi kaç kez kullandığınızı görmek için sayfanızı analiz ederdi. Başka bir deyişle, sayfanızın içeriğine %100 odaklandılar.

 • Title tag
 • URL
 • Image ALT text
 • Description tag
 • H1 tag

Adil olmak için, hala bunlara bakıyorlar. Ancak bugünkü Google, eskiye oranla çok daha akıllı. Dolayısıyla, yalnızca içerik ölçmek yerine, bağlam üzerinde duruyorlar. Yapay zeka yazıların anlamlı olup olmadığını ve yazım yanlışını dahi anlıyor.

Unutmayın: Google’ın 1 numaralı görevi, kullanıcılarına EN İYİ sonuç vermektir. Ve genellikle, “en iyi” sonuç anahtar kelime doldurulmuş içerik parçası değildir. En iyi sayfalar her zaman yazdığı konuyu derinlemesine ele alır. Eğer içerik yazma konusunda sıkıntı çekiyorsanız SEO uyumlu ve etkili içerik nasıl yazılır adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Mobile First Index için Hazır Olun

2018 SEO rehberi için mobilin önemi büyük. Geçen yıl Google, Mobil ilk dizin oluşturmaya geçtiğini açıkladı. Başka bir deyişle, Google sitenizin mobil sürümünü “gerçek” sürüm olarak değerlendirir. Bu hareket mantıklı. Sebebi ise, günümüzde Google aramalarının% 60’ı mobil cihazlardan yapılıyor ve bu oran ileride dahada artacak. Mobile First Index henüz aktif olmasada, yakın zamanda arama sonuçlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri olacağından şimdiden hazırlanmanızı tavsiye ederim.

Google’ın Mobil İlk İndeksine Hazırlanma

İçeriğinizi Masaüstü ve Mobil Ortamınızda Tutarlı hale getirin.

Bazen insanların içeriğini sayfalarının mobil sürümünde gizlediğini biliyor musunuz? Google, Mobile First Index algoritmasını çıkardığında bu büyük bir sorun olacak. Google ilk mobil dizine geçtikten sonra sayfanızın mobil sürümünü “gerçek” sürüm olarak kabul edecek. Bu gizli içerik, Big G tarafından% 100 gözardı edilecek.

Mobil uyumlu tasarıma hala geçmediyseniz hiç durmayın. Google, duyarlı tasarıma geçiş yapmanızı tavsiye ediyor. Ben de öyle.

Diğer SEO trendimiz ise videolar…

İçeriklerinize Mutlaka Video Ekleyin

Cisco’ya göre online video, 2021 yılına kadar tüm çevrimiçi trafiğin %80’ini oluşturacak. Bu çok ciddi bir oran ve kimse bu fırsatı kaçırmak istemez.

Her zamankinden daha fazla video olması gerçeğine rağmen, HubSpot, insanların% 43’ünün daha fazla video içeriği görmek istediğini belirtiyor. Kısacası: 2018’de video içeriği oluşturmuyorsanız, eksiksiniz demektir.

Sesli Arama’ya Dikkat Edin

Sesli arama SEO’da “bir sonraki büyük şey” mi? Şüpheliyim. Bana göre, sesli arama popülerliği son derece hızlı bir şekilde büyüyor. Kanıt mı istiyorsunuz?

Video SEO

Video SEO

 • Yetişkinlerin %40’ı her gün en az bir sesli arama yapar (kaynak)
 • Google’da yapılan sesli aramalar 2008’den bu yana 35 kat arttı (kaynak)
 • Mobil cihazdaki tüm aramaların% 20’si sesli aramalar (kaynak)

Akıllı SEO Uzmanları, içeriklerini sesli arama için optimize etmeye başladı.

Sesli Arama Nasıl Optimize Edilir?

Öncelikle optimize etmek istediğiniz içeriğin ilk sayfada olması gerektiğini bilmenizde fayda var. Eğer içeriğiniz Featured Snippet ise fazlasıyla yardımcı olacaktır. Testlerime göre, Google sesli arama (özellikle de Google Ana Sayfası) öne çıkan parçalardaki metni getirecek. Son olarak, içeriğinize bir soru ve cevap ekleyin.

Semantic Search

2013’te Google’ın Hummingbird güncellemesinin amacı, arama yapan kişinin amacını daha iyi anlayarak arama doğruluğunu iyileştirmekti. Anlamsal aramanın amacı, arama motorları için doğal dil sorgularını daha iyi anlamaktır.

Semantik arama mekanizmasında çok ince ayrıntılar vardır, ancak sonuçta sizin için anlamı, belirli bir konuyu derinlemesine inceleyen güvenilir bir sayfanın genellikle farklı anahtar kelimeler etrafında oluşturulmuş düzinelerce sayfadan daha iyi sıralanmasıdır.

Semantik SEO‘yu daha iyi benimseyen içeriği nasıl oluşturacağınızı anlatıyorum.

 • Kitlenizle alâkalı geniş bir konuyu seçin. Örneğin, bir evde beslenen hayvan evlat edinme merkezi farklı köpek ırklarıyla ilgili bir sayfa oluşturabilir.
 • Arama yapan kişiyi anlamanıza yardımcı olacak sorular sorun. Örneğin, köpek ırkları sayfasında “farklı köpek ırklarının mizaçlarına” veya “eğitime en kolay köpek ırklarına” cevap verilmesi amaçlanmış olabilir.
 • Arama yapan kişinin amacını anladıktan sonra, eşleşen bir içerik oluşturun. Kaynağını mümkün olduğunca zengin ve derinleştirin.
 • Kullanıcı niyetiyle eşleşen diğer aramaları sağlamak için ek açılış sayfaları oluşturun.
 • “Tam kılavuzlar” ve her zaman yenilenmiş içerik parçalarını yaratmaya odaklanın. İlgili kısa ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri uygun olan yerlere ekleyin. SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Makaleme göz atabilirsiniz.

Featured Snippets

Birkaç yıl önce Google, kullanıcılara “zengin cevaplar” sunmayı amaçlayan SERP’lerine “Öne Çıkanlar’ı” tanıttı. Basit sorgulara kısa, gerçeklere dayalı yanıtlar.

Google, birçok soruyu yanıtlamak için trilyonlarca sayfa analiz ederek özellikli snippet’ler hazırlar.

Google’ın amacı, kullanıcıların bir bağlantıyı hiç tıklamaya gerek duymadan cevap bulabilmesi için metin, liste, resim ve hatta videolarla gerçek zamanlı olarak yanıtlar üretmektir.

Öne çıkan snippet’ler inanılmaz derecede güçlüdür. Sebebi ise SERP’lerde en üst sırada yer alan web sitelerinden önce geldiği anlamına gelen “sıfır pozisyon“u işgal etmektedirler.

İlginç olan şu ki, en üst sırada yer alan web sitesi her zaman snippet olmuyor. STAT tarafından yayınlanan araştırmaya göre, özellikli snippet URL’lerinin yaklaşık yüzde 30’u Pozisyon 1’de organik olarak sırada yer alırken, geri kalanlar ise Pozisyonlar 2’den 5’e kadar olan sıralamadaki web sitelerinden koparılır. 2018 SEO rehberi ile snippets’lere hazır olun.

Snippet’ler için yarışan içeriği nasıl hazırlarsınız:

 • Kim, ne, ne zaman, nerede ve neden sorularına basit gerçeklerle cevap verebileceğiniz ilgili sorularınızı hedeflemek için anahtar kelime araştırması yapın.
 • Bu sorulara cevap bulmak için topikal kaynaklar oluşturun.
 • Konunuzu iyice araştırın.
 • Sorguyu, sayfanızın üst kısmına olabildiğince yakın olarak açıkça tanımlayın.
 • Cevabınızı ek ayrıntılarla inceleyin. Kullanıcılarınızın aynı konuyla ilgili olabilecek takip soruları cevaplamak için elinizden gelen en sağlam kaynağı oluşturun.

2018 SEO rehberi ile sitenizi optimize ederek dijital dünyada otoriter olabilirsiniz. 2018’de mobil optimizasyon nasıl yapılır? Merak ediyorsanız 2018 Mobil SEO rehberi makalame göz atabilirsiniz. Yandex arama motoru için optimizasyonun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız Yandex SEO rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör