Doğru anahtar kelime seçimi, SEO süreci kadar uzun olabilir ve bu işin en önemli parçalarından biridir.

Anahtar kelime araştırması yapmak için bir sürü harika araç, kaynak ve işlem vardır.

Sonuçta optimize edilmek üzere doğru anahtar kelimeleri seçme konusunda dikkatli olmamız gerekir.

Bunu, kuruluşlarımız için doğru hedefleme yolunda ilerletmek için belirli müdürleri içeren bir yaklaşım kullanarak yapabiliriz.

1. Hedefleri Belirleyin

Söylemeye gerek yok gibi görünebilir, ancak herhangi bir organik veya ücretli arama çabası için hedeflerle başlamalıyız.

Nihayetinde bir işletme veya organizasyon düzeyinde neyi başarmak istediğimizi bilmek ve aramanın ne kadar etkili olduğunu belirlemek için çalışmamız gerekir.

Potansiyel müşterilerimizi, satışlarımızı, sözleşmemizi veya diğer ölçümlerimizi belirli bir miktarda büyütmek istiyorsak, kaç arama dönüşümü ve trafiğine ihtiyacımız olduğunu belirlemeliyiz.

Trafiği almak için, belirli anahtar kelimeler ve konular bulmamız gerekir.

2. Paydaşlara Sorun

Hedefler hazır olduğunda, doğru anahtar kelimeleri bulmaya hazırız.

Bir tohum listesi oluşturmak için, satıcılar, pazarlama ekibinin diğer bölümleri, C-suite, müşteriler ve potansiyel müşteriler gibi paydaşların görüşlerini ve fikirlerini toplayabiliriz.

İşletmenizi, ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya içeriğinizi bulmak için ne arayacakları konusunda arama motorlarından veri alın.

Bu noktada, size verdikleri her şeyi alın. Henüz size söylediklerinin geçerliliğini veya doğruluğunu filtreleme ya da yargılama aşamasında değiliz.

Duyduklarınızın ve öğrendiklerinizin bir listesini oluşturun.

3. Rakipleri Analiz Edin

Rakiplerimizin bunu doğru ya da iyi yaptığını varsaymak istemeyiz.

Ancak, neyi hedeflediklerine ve ne yaptıklarına bir göz atmalıyız.

Geleneksel rakipleriniz sizi alt ediyor mu?
Aynı ürün, hizmet veya içerik sunuyorlar mı?
O zaman, onlardan öğrenecek bir şeyler var.

Gözden geçirelim:

  • Başlıkları ve meta açıklama etiketleri.
  • Sayfalarındaki konuları.
  • Ne hakkında konuştuklarını arama sonuçlarında, sosyal medyada, halkla ilişkiler ve ötesinde belirgin bir şekilde nasıl konumlandırıldıkları.

Kurumunuz ve içeriğinizle herhangi bir şekilde bu doğrultuda odaklanan rakipler bulduğunuz konuların, terimlerin ve cümlelerin bir listesini oluşturun.

4. Anahtar Kelime Araştırmalarına Başlayın

Hem organik hem de ücretli arama için anahtar kelime araştırması yapmanın araçları ve süreçleri hakkında çok büyük kaynaklar var.

Bunu burada ayrıntılarıyla anlatmayacağım, ancak eşleşme türlerine bakmakta, ücretli ve organik arama için doğru araçları kullandığınızdan emin olmanız gerektiğine dikkat etmek istiyorum.

Kaçınılması gereken hataları bilin ve SEO için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanmayın.

Araştırma yaparken, paydaş ve rakip incelemesi yoluyla belirlediğiniz ana anahtar kelimeleri ve terimleri kullanmak isteyeceksiniz.

Alakalı anahtar kelimeler bularak bu listeleri daha da genişletmeye çalışın.

5. Konuları Tanımla

Muhtemelen anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan sonra bir ton tek tek kelime ve kelime öbeğine sahipsiniz.

İyi haber, konuların anahtar kelimelerden daha önemli olduğudur.

Her bir anahtar kelime için sayfalar oluşturmayacaksınız ve gerek yok. Yapmadıysanız, anahtar kelimelerden konulara çevirmeniz gerekir.

Buna başlamanıza yardımcı olmak için sitenizdeki içeriği kullanabilirsiniz (sıfırdan yeni bir organizasyon başlatmadıysanız).

Sitenizin navigasyonunun veya bilgi mimarisinin mükemmel olduğunu varsaymıyorum. Ancak, zaten içeriğinizin derinliği varsa, orada muhtemelen konular ya da temalar vardır.

Kendine güveniyorsan, bu konuları başlangıç noktası olarak kullanabilirsin.

Yine de, tüm anahtar kelime araştırma verilerinizi incelediyseniz, belirli temalar veya konular muhtemelen doğal olarak ortaya çıkmıştır.

Anahtar kelime listenizden, anlamlı konu grupları bulduğunuzdan emin olun.

Bunlar muhtemelen ücretli arama için reklam gruplarınız, SEO odağı için sitedeki içerik kümeleriniz veya bölümleriniz olacaktır.

6. Topikal Alaka Düzeyi ve Hizalamayı Sağlayın

Belirli konulara ve temalara damıtılmış anahtar kelime araştırmasıyla, doğru terimler olduklarından emin olmak için anahtar kelimeleri doğrulayabilirsiniz.

Yerel bir araba satıcısı olarak “otomobiller” için rütbe almak istemek harika bir fikir gibi görünse de, ücretli arama bütçesi veya SEO yatırımının en iyi kullanımı olmayabilir.

Araştıran kişi yeni bir envanter taşımadığım marka arıyorsa, o tıklamayı bu çabayı veya bütçeyi boşa harcadım.

Ürünlerinize, hizmetlerinize veya içerik tekliflerinize mümkün olduğunca yakından bağlı olmasını sağlamak için konularınızın ve anahtar kelimelerinizin dengesini bulun.

7. SERP’leri gözden geçirin

Anahtar kelimelerimizi hazırlayabilmek için tüm filtreleri ve yolları kullandığımızı düşünebiliriz.

Ancak arama motoru sonuç sayfalarının sürekli değişen düzeniyle, bunlara elle bakmak için biraz zaman ayırmamız gerekiyor.

En iyi anahtar kelimelerinizi, konularınızı alın ve kelimenin tam anlamıyla arama motorlarında arayın.

  • Ne geliyor
  • Beklediğiniz rakipleri görüyor musunuz?
  • Organik ve ücretli listeler sayfada nerede görünüyor?
  • Çok fazla yoğunluk var mı?

Sonuç olarak; Anahtar kelime seçimi SEO çalışmalarının başlangıcını temsil eder ve aşamaları vardır. Doğru anahtar kelime araştırması ve seçimi ile rakiplerinizin önüne daha kolay geçebilirsiniz.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör