Blockchain nedir, Blockchain teknolojisinin temellerini ve neden hem kayıt tutma hem de finansal işlemlerde güveni artırabileceğini öğrenin.

Blockchain Nedir?

Blockchain, sistemi değiştirmeyi, hacklemeyi, aldatmayı zorlaştıran (imkansız hale getiren) ve merkezi olmayan bir bilgi kaydetme sistemidir.

Esasen bir blok zinciri… Blok zincirindeki tüm bilgisayar sistemleri, ağında çoğaltılan ve dağıtılan işlemlerin dijital defteridir. Zincirdeki her blok bir dizi işlem içerir ve blok zincirinde her yeni işlem gerçekleştiğinde, bu işlemin kaydı tüm katılımcıların defterlerine eklenir. Birden çok katılımcı tarafından yönetilen ve merkezi olmayan veritabanı, Distributed Ledger Technology yani Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) olarak bilinir.

Blockchain, işlemlerin hash adı verilen değişmez kriptografik imza ile kaydedildiği bir DLT türüdür.

Bu demektir ki, bir zincirdeki blok değiştirilirse, değiştirildiği hemen anlaşılır olacaktır. Hackerlar blockchain sistemini bozmak isterlerse, zincirin tüm dağıtılmış sürümlerinde zincirdeki her bloğu değiştirmeleri gerekir.

Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri, zincire bloklar eklendikçe sürekli olarak büyüyor ve bu da defterin güvenliğini önemli ölçüde artırıyor.

Blockchain Teknolojisi Neden Bu Kadar Önemli?

Geçmişte dijital para yaratmak için birçok girişimde bulunuldu, ancak her zaman başarısız oldular.

Buraya hakim olan konu ‘güven‘dir. Birisi X doları denen yeni bir para birimi yaratırsa, kendilerine bir milyon X dolar vermeyeceklerine veya X dolarınızı kendileri için çalmayacaklarına nasıl güvenebiliriz?

Blockchain nedir - Blockchain teknolojisi

Bitcoin, bu sorunu blok zinciri adı verilen belirli bir veritabanı türü kullanarak çözmek için tasarlanmıştır. SQL veritabanı gibi normal veritabanlarının çoğu, girişleri değiştirebilecek (örneğin kendilerine bir milyon X dolar veren) sorumlu birine sahiptir. Blockchain farklıdır çünkü kimse sorumlu değildir. Onu kullanan kişiler tarafından yönetilir. Dahası, bitcoin taklit edilemez, hacklenemez veya çifte harcanamaz. Bu yüzden bu paraya sahip olan insanlar, onun bir değeri olduğuna güvenebilirler.

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör