Raspberry Pi, kötü amaçlı yazılımları tespit etmek için zayıf sinyaller tarafından üretilen manyetik alanların varlığını ortaya çıkarmak adına kullanılan bir H-alan probu kullanır.

Araştırmacılar, yakın tarihli bir çalışmada elektromanyetik dalgalar ve Raspberry Pi adlı popüler taşınabilir yonga seti yardımıyla kötü amaçlı yazılımların varlığını tespit edebildiler. Fransa’daki Research Institute of Computer Science ve Random Systems in France araştırma enstitüsü tarafından Raspberry Pi ile birlikte yeni bir cihaz geliştirildi. Taşınabilir işlemci ile birlikte cihaz, sistemlerde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını bulmak için bir H-alan probu ve bir Picoscope 6407 kullanır.

Ekip, geçen ay yayınlanan araştırma makalesinde; Yöntemimiz hedef cihazda herhangi bir değişiklik gerektirmiyor. Böylece, herhangi bir ek yük olmadan mevcut kaynaklardan bağımsız olarak konuşlandırılabilir. Ayrıca, yaklaşımımızın avantajı var. Kötü amaçlı yazılım geliştiricileri tarafından güçlükle algılanıp kaçınılabilir. Araştırma sırasında bir cihazdaki kötü amaçlı yazılım izlerini ölçmek için Convolution Neural Networks tarafından geliştirilen bir tasarım kullandılar. Ekip, kötü amaçlı yazılımların varlığını %99,82’ye yakın mükemmel oranla başarılı bir şekilde tespit edebildiğini söylüyor.

Kötü Amaçlı Yazılım Dedektörü Nasıl Çalışır?

Araştırmacılar tarafından geliştirilen cihaz, zayıf sinyaller ile üretilen manyetik alanların varlığını tespit etmek için kullanılan bir H-alan probu kullanır. Ek olarak, H-alan probu, elektrikle çalışan cihazlar tarafından yayılan elektrik sinyallerini algılamak ve analiz etmek için kullanılan bir Pikoskop ile birleştirilmiştir. Kötü amaçlı yazılım tespit cihazı Raspberry Pi ile birlikte, bilgisayar korsanlığı için kullanılabilecek kötü amaçlı yazılımlara sahip bilgisayarlar tarafından üretilen elektromanyetik dalgalardaki anormalliklerin varlığını analiz eder ve tespit eder.

Raspberry Pi Nedir? 

Raspberry Pi, ARM Cortex-A7 işlemcinin dört çekirdeği ve dahili GPU ile birlikte gelen çip üzerinde bir sistemdir. Arch Linux ve Debian dahil olmak üzere birden çok Linux sürümünü destekler. İşlemci, klavye ve fare gibi giriş aygıtlarını takmak için kullanılabilir. Bir bilgisayara veya TV’ye takılabilir. Python ve Scratch gibi dillerle programlanabilir. Raspberry Pi 2’nin özelliklerini öğrenmek isteyenler için; 1 GB RAM’e, 4 adede kadar USB bağlantı noktasını ve bir HDMI bağlantı noktasını destekleyebilen 900 MHz dört çekirdekli işlemciye sahip.

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör