Google, Kasım 2021 çekirdek güncellemesinin bittiğini duyurdu. Arama motoru pazarlamacıları, etkiyle ilgili öngörülerini paylaştı.

Resmi olarak, Google’ın Kasım ayındaki çekirdek algoritma güncellemesi, popüler Siber Pazartesi alışveriş gününden sonraki gün olan 30 Kasım 2021 Salı günü sona erdi. Sıralamalarında yukarı veya aşağı değişim yaşayan siteler, bir sonraki algoritma güncellemesine kadar durumlarında ek değişiklikler beklememelidir.

Google, temel güncelleme sunumunun sona erdiğini Twitter’da duyurdu:

Kasım 2021 çekirdek güncellemesi şu anda canlı olarak sunuluyor. Bu güncellemelerde her zaman olduğu gibi, tamamen kullanıma sunulması genellikle bir ila iki hafta sürecektir.

Algoritma sırasında trafikte meydana gelen değişikliklerin güncellemeyle ilgili olmaması muhtemeldir. Tesadüfler olur ama bu küçük bir ihtimaldir.

Bugün görülen değişikliklerin kalıcı olduğu ve bir sonraki güncellemeye kadar sadece sürekli güncellenen bir arama indeksinin özelliği olan sıralamalarda günlük yukarı ve aşağı hareketler olması gerektiği söylenebilir.

Arama indeksinin her seferinde bir ay sabit kaldığı geçmiştekinin aksine, bugünün arama motoru daha dinamik, ayrıca bağlantılara ve içeriğe duyarlı.

Değişmeyen şey, altta yatan süreçlerin kendisidir.

Google 2021 Kasım Güncellemesi Ne İçeriyor?

Topluluk Paylaşımları

Birçok arama motoru pazarlamacısı, Kasım ayındaki çekirdek algoritma güncellemesinin büyük bir güncellemenin yıkıcı etkisine sahip olmadığı konusunda hemfikirdi.

Japonya merkezli SEO Kenichi Suzuki (@suzukik)

Saygın bir Japon arama motoru pazarlamacısı olan Kenichi Suzuki, Japonya’daki Google arama sonuçları üzerindeki etkiyle ilgili gözlemlerini sundu.

Kenichi paylaştı:

Kasım 2021 temel güncellemesi, diğer gelen güncellemelere kıyasla sıralamalar üzerinde çok daha az etki yapmış gibi görünüyor.
Sıralama değişiklikleri, günlük dalgalanmalardan çok farklı değil.
Bununla birlikte, Google’ın içeriği kimin (yazar/şirket) daha dikkatli yayınladığına baktığını gördük.

Jason Barnard (@jasonmbarnard)

Jason Barnard, güncellemeden bir gün önce 16 Kasım’da Google’ın bilgi grafiğinde vahşi dalgalanmalar fark etti:

WOW

Bu çok ilginç
Sanırım Google-Knowledge-Graph-World’de BÜYÜK bir şey oldu… Tam olarak ne olduğunu anlamak zor.
Son #knowledgegraph güncellemesi, öncekilerden 4 kat daha az değişkendi…
Nedenini merak ederek uyuyamadım.

Ammon Johns (@Ammon_Johns)

Çok saygın bir arama motoru pazarlamacısı olan Ammon Johns’a güncelleme hakkında sorular soruldu.

Ammon paylaştı:

Tek bir birleştirici tema (henüz), çeşitli SEO gruplarında aniden tekrarlayan bir sorun veya semptom ortaya çıkmadı.
Yalnızca, birçok küçük site sahibinin güncellemeye kadar geçen haftalarda, taramanın azaldığı ve daha düşük tarama önceliğine sahip sitelerin yeni içeriklerini dizine ekleyemediklerini fark eden devam eden sorunlar ile karşılaşıldı.

Ammon, dünya çapında arama pazarlamacılığı topluluğunda, Google’ın nasıl daha az içeriği dizine eklediğine ilişkin artan endişeye atıfta bulunuyor.

Bu, Ekim 2021’de zirve yapmaya başlayan ve birçok yayıncı için endişe kaynağı olmaya devam eden bir şey.

Steven Kang (@SEOSignalsLab)

Steven Kang, son derece popüler SEO Signals Lab Facebook topluluğunun yöneticisidir. Topluluğunun her gün binlerce üyesi ve sayısız tartışması var. Sosyal medyada arama topluluğunun nabzını tutan biri varsa o da Steven Kang’dır.

İşte Steve’in çekirdek güncelleme hakkında gözlemlediği şey:

Karışık sonuçlar görüyorum. Bazıları yukarı çıktı, bazıları aşağı. Sismik farkı göremiyorum…

im Boykin (@jimboykin) – Internet Marketing Ninjas Kurucusu

Jim Boykin, yirmi yılı aşkın bir süredir SEO’da ve Jim hakkında gözlemlediğim bir şey, onun değişikliklere açık olması ve hızlı adapte olması, bu da benim için onun fikirlerini daha da önemli kılıyor.

İşte Jim’in Google’ın Kasım güncellemesiyle ilgili gözlemleri:

Gerçekten iyi sıralama/trafik iyileştirmeleri olan 12 müşterimiz ve her iki şekilde de pek bir şey görmeyen yaklaşık 25 müşterimiz, bunun yanında biraz düşüş gören 7 müşterimiz vardı. Düşen 7 kişiden yaklaşık 5’i 1-3 sıralama pozisyonu daha aşağı düştü. Bu yedi kişiden ikisinde daha büyük problemler vardı.

Genel olarak, bu sadece başka bir algo güncellemesi… her zaman kazananlar ve kaybedenler olacak… Sadece siteleri daha iyi hale getirmeye çalışıyorum ve bunu olumsuz etkilenenlere yapmayı planlıyorum.

Güncelleme Kısmen Bir Altyapı Güncellemesi miydi?

Bu güncelleme için arama endüstrisindeki birçok kişi nispeten hafif olduğu konusunda hemfikirdir. Bu başlı başına çok ilginç çünkü temel algoritma mimarisinde görece olarak aynı şeyi yaptığı, ancak bunu daha verimli ve daha hızlı yaptığı bir değişim yaratabilir.

Çekirdek algoritma güncellemesinden önce, arama indeksini daha saf ve daha az spam yapmak için arama indeksi üzerindeki olumsuz etkiler tablosunu temizleyen bir spam güncellemesi yapıldı.

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör