Temmuz 2021’de gelen WordPress 5.8, WebP görüntü biçimini destekleyerek web sitelerini hızlandıracak. WordPress 5.8 WebP desteğiyle daha hızlı olacak.

WordPress.org, gelişmiş WebP görüntü formatını destekleyeceğini duyurdu. WordPress sürüm 5.8, Temmuz 2021’in sonlarında piyasaya sürülmesi planlanıyor ve yeni görüntü formatının tam desteğiyle gönderilecek.

WebP Görüntü Formatı

WebP, JPG, PNG ve GIF formatlarında kodlanmış resimlerin yerini almaya uygun yeni nesil bir resim formatıdır. WebP, önemli ölçüde daha küçük boyutlarda üstün görüntü kaliteleri üretebilir.

WebP kayıpsız görüntüler, daha küçük dosya boyutu yaratırken orijinal görüntünün kalitesini korumayı başarır. WebP görüntüler, orijinal görüntülerden %26 daha küçüktür.

Kayıplı görüntüler, biraz daha düşük kaliteye sahip ancak daha da küçük bir boyuta sıkıştırılabilen ve yine de kabul edilebilirden fazla olan WebP görüntüleridir. WebP kayıplı görüntüler, orijinal görüntüden %25 ila %34 daha küçük olabilir.

WebP için Web Sunucusu ve Tarayıcı Desteği

WebP, 2010 yılında Google tarafından açık lisans görüntü formatı olarak duyuruldu. İnternet, yeni formatın tüm modern tarayıcılarda desteklendiği bir noktaya ulaştı.

Bu, 2021’i görüntüleri WebP formatına geçirmeyi düşünmek için ideal yıl yapar. Çoğu modern tarayıcı ve web barındırıcısı yeni biçimi destekliyor.

WebP için WordPress Desteği

WordPress, WP medya kitaplığındaki görüntülerin işlenmesinin şu anda desteklenen diğer tüm görüntü formatlarıyla tamamen aynı olacağını duyurdu.

WordPress.org’a göre:

WordPress sürüm 5.8’den itibaren, WordPress’te WebP görüntülerini, tıpkı günümüzdeki bir JPEG veya PNG görüntüsü gibi yükleyebilir ve kullanabilirsiniz (barındırma hizmetiniz WebP’yi desteklediği sürece).

WebP için WordPress desteğindeki tek önemli nokta, web barındırıcısının WebP’yi desteklememesidir.

WordPress.org uyarıları:

WordPress’te kayıpsız WebP formatı, yalnızca barındırma sunucusu LibGD destek ekleyene kadar Imagick kullandığında desteklenir. Ayrıca, yeniden boyutlandırılmış görüntüler için animasyonlu ve alfa biçimleri henüz desteklenmemektedir (bu biçimlerde yüklediğinizde bunun yerine kayıp görüntüler oluşturulur).

WordPress 5.8 Site Sağlığı Bildirimleri Güncellendi

WordPress 5.8, web barındırıcısının WebP biçimini destekleyip destekleyemeyeceğini belirtmek için yeni alanlara sahip güncellenmiş bir Sağlık Bildirimleri bölümüne sahip olacaktır.

Bu, yayıncıların yeni WordPress özelliklerinden yararlanıp yararlanamayacaklarını bir bakışta bilmelerini ve yoksa web barındırma sağlayıcılarından talep etmelerini kolaylaştıracaktır.

WordPress.org duyurusunda ayrıca şu yorumda bulundu:

5.8 ayrıca bir sitenin WebP formatındaki görüntü dosyalarını işleyip işlemediğini belirlemeye yardımcı olmak için Site Sağlığına yeni alanlar ekler.

…Aşağıdaki alanlar WP 5.8’de yenidir:

Imagick versiyonu
ImageMagick tarafından desteklenen dosya biçimleri
WebP, desteklenen dosya biçimleri arasında listelenmediğinde, site sahibinin barındırma sağlayıcısına ulaşması gerekir.

WordPress, Görüntüleri WebP’ye Dönüştürebilir

WordPress 5.8 şu anda görüntüleri WebP’ye dönüştüremez. Ancak, görüntüleri yeni biçime dönüştürebilen ve böylece web sitesini önemli ölçüde hızlandıran birçok popüler WordPress eklentisi vardır.

Duyuru, yükleme noktasında WebP görüntü dönüşümlerinin gelecekte desteklenmesi için planların olduğu sinyalini verdi.

Gelecekte bir yayıncının bir JPG resmi yükleyebileceği ve onu WebP’ye dönüştürmeyi seçebileceği anlamına gelir.

WordPress 5.8 WebP Support

Bu duyuru, WordPress.org’un yayıncıların hızlı web siteleri için hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaya odaklanmaya devam ettiğini gösterdiği için önemlidir.

WebP’yi desteklemek, WordPress için yayıncıların daha yüksek Google Sayfa Deneyimi puanları elde etmesine yardımcı olacak önemli bir kilometre taşıdır.

WordPress’i içerik yönetim sistemlerinde ön planda tutan bu tür iyileştirmelerdir.

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör