SEO uzmanı, tüm analizleri yapan ve stratejileri belirleyip uygulayan kişidir. Çizdiği rotada ilerledikten ve başarıya ulaştıktan sonra detaylı rapor sunar. İnternet sitenizin arama motorlarında görünür olmasını ve potansiyel müşterilerin sizi bulmasını sağlar.

İyi Bir SEO Uzmanı Nasıl Olmalı ? – SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO uzmanı, web sitenizi arama motoru sonuçlarının en üstünde görünmesini sağlamakla yükümlü kişidir.

Modern bir uzman, öncelikle içeriği alakalı ve çekici hale getirme becerisine sahip, problem çözücü ve karar verici olmalıdır. Bir arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanı, Google ve Yahoo gibi büyük arama motorlarında web sitesi sıralamalarını iyileştirir.

SEO uzmanının birincil amacı, herhangi bir pazarlamacı ile aynı: Şirket için daha fazla satış yaratmak.

  • Firmalara kısa sürede büyük vaatler vermek yerine, daha doğal çalışarak müşterilerinin sitelerine zarar vermemeli. Kısa sürede gelen başarıların ardından ani düşüşler yaşanıyor ve hatta sitelerin cezaya maruz kalmasına kadar gidiyor.
  • Eski ve artık işe yaramayan yöntemlerden kaçınmalı ve SEO hizmetini backlink almak ile sınırlandırmamalı. Backlink alırken bile dikkat edilmesi gereken onlarca kriter var fakat asıl önemli olan, önce site içinden optimizasyona başlayıp, daha sonra dış çalışmalara geçmek. Dış çalışmaları yaparken her zaman daha az, daha kaliteli ve daha doğal gözükecek çalışmalar yaparak başarıya ulaşmayı hedeflemeli.
  • “SEO Paketleri” adı altında iş yapmaktan uzan durmalı. Her sektöre ve rakibe göre ihtiyaçlar farkılıdır. Bu nedenden dolayı kalıplaşmış ve otomatik olarak yapılan çalışmalar yarardan çok zarar getirecektir.
  • Sosyal medyayı SEO uyumlu kullanabilmeli.
  • Hedef kitleye hitap etmeli.
  • Çalışma sürecini iyi takip etmeli ve disiplini bozmamalı.
  • Arama motorlarının çalışma mantığını anlamalı ve ne istediğini bilmeli.

SEO Uzmanında Olması Gereken Özellikler

İletişim becerisi her şeydir. Bir müşteri projesini büyütmek için sizi görevlendiriyorsa, yaptığınız ve yapacağınız işi en iyi şekilde nedenleriyle birlikte anlatmalısınız.

SEO uzmanı, hem şartların en iyi tekniklerini bilmeli hem de gelecek trendleri tahmin edip rakiplerden önce optimizasyon çalışmalarına başlamalı.

Tabii ki, Google Analytics’i (veya başka bir web analiz aracı), ayrıca SEMrush ve Moz gibi SEO araçlarını bilmeniz gerekir.

SEO Uzmanı Çalışmalarında Garanti Verir mi ?

İyi bir SEO uzmanı her zaman başarıya ulaşır ve garanti verebilir. Önemli olan garantiyi verdiği süre ve yaptığı çalışmalardır. Yukarıda da bahsettiğim gibi, kısa sürede gelen başarıların ardında hep karanlık var. Siteyi ve rakipleri inceledikten sonra size ticari getirisi olacak anahtar kelimeleri belirler ve sektördeki tecrübesi sayesinde süreyi belirtir.

Neden Sezgin Mercan?

Sektördeki tecrübem ile birçok projeye destek oldum. Uzun süredir dijital pazarlama ile ilgilenmeme rağmen SEO eğitimi aldım. Kalıplaşmış yöntemlerden kurtularak her zaman güncel kalmayı başardım. Google ve diğer arama motorlarını yakından takip ediyorum. Her gelen algoritmayı çözebiliyorum ve müşterilerimin yeni algoritmalarda sıra kayıplarından etkilenmemesi için en doğal çalışmaları yapıyorum. İstanbul SEO uzmanı olarak, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kastamonu, Çanakkale ve Türkiye’nin her bölgesine hizmet vermeye devam ediyorum.