Apple, WWDC’de yeni iOS 15 yazılım güncellemesini duyurdu. İşte iPhone’unuza gelen tüm yeni özellikler. iOS 15 incelemesi.

iOS 15 İncelemesi

Apple, şirketin iPhone işletim sistemi için en son büyük güncelleme olan iOS 15’i duyurdu. Bu güncelleme, arayüz değişiklikleri, güvenlik düzeltmeleri ve bir dizi yeni özellik getiriyor. En güzel yanı, iPhone’unuz güncellemeyi destekliyorsa ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

iOS’un Yeni Sürümünün Adı Ne?

2021 için yeni iPhone yazılım güncellemesi, WebKit kodunda açık bir referansla zaten onaylandığı gibi iOS 15 olarak adlandırılıyor. Apple’ın iPhoneOS markasına geçebileceğine dair söylentiler olmasına rağmen bu hiç de sürpriz değil. Diğer ana iDevice olan iPad’in artık kendi işletim sistemine sahip olduğu göz önüne alındığında, uzun vadede mantıklı bir hareket.

iOS 15 Ne Zaman Çıkacak? Geliş Tarihi

iOS 15, 7 Haziran Apple’ın WWDC 2021 etkinliğinin açılış konuşmasında duyuruldu ve gösterildi. Yeni iPhone modelleriyle aynı zamana denk gelmesi için sonbaharda – muhtemelen Eylül 2021’de herkese sunulacak. Apple, “sonbahardan” daha spesifik olmayı seçerse ve ne zaman karar verirse bu makaleyi güncelleyeceğim.

O zamandan önce iOS 15’i denemek istiyorsanız, Apple’ın bitmemiş yazılım yapılarına erişmenizi sağlayan Beta yazılım programına kaydolmalısınız. Bunun riskli olabileceğini unutmayın. Betanın amacı, önerilerde bulunmanız ve hataları tespit edip rapor etmenizdir. Bu nedenle betayı ana telefonunuza yüklememelisiniz. Güvenilmez ve hatta kullanılamaz hale gelebilir.

iOS 15’in ilk geliştirici betası zaten mevcut. İlk halka açık beta Temmuz ayında yayınlanacak.

Hangi iPhone’lar iOS 15 Alacak? Hangi Modeller Güncelleme Yapabilecek?

İşte iOS 15 yükleyebilen tüm cihazlar:

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • Tüm iPhone 13 modelleri (gayri resmi – Apple bunların var olduğunu bile açıklamadı).

Bu, iOS 14 ve hatta iOS 13‘teki bütün uyumlu cihazları koruyan Apple’dan harika bir çalışma.

iOS 15 Yeni iPhone özellikleri

 1. Facetime
  Apple’ın görüntülü arama hizmeti FaceTime’da birçok değişiklik geliyor.

Apple, FaceTime’a her katılımcının ses katkılarının ekranda uygun konumdan geldiğini gösterecek şekilde Uzamsal Ses ekliyor. Ayrıca, ortam gürültüsünü belirlemek ve ortadan kaldırmak için makine öğrenimini kullanacak bir mod olan Ses Yalıtımı ile ses netliğini iyileştirmeyi hedefliyor. Bununla birlikte, kasıtlı olarak arka plan gürültüsünü dahil etmek için Geniş Spektrum sesini etkinleştirme seçeneğiniz de olacak.

Bazı yeni arayüz seçeneklerine de sahip olacaksınız. Durağan fotoğrafçılıkta olduğu gibi arka planı bulanıklaştıracak ve konuya dikkat çekecek Portre modunu seçebilirsiniz. Bir grup sohbetinde konuşmacıyı ön plana çıkarmak yerine tüm katılımcıları görmenin daha iyi bir yolu için yeni ızgara görünümünü kullanabileceksiniz.

Apple ayrıca, iş toplantıları için dünyanın artan görüntülü görüşme bağımlılığına belki biraz gecikmeli olarak yanıt veriyor. Şirket, iPhone kullanıcılarının e-posta, iMessage vb. aracılığıyla paylaşılabilecek bir bağlantı oluşturarak veya bunu bir Takvim girişi ile FaceTime ‘toplantıları’ oluşturmasına izin veriyor.

Merak uyandıran bir şekilde Apple, Android ve Windows kullanıcılarının web üzerinden FaceTime toplantılarına katılabileceklerini de söyledi.

2. SharePlay

SharePlay, FaceTime’a bağlı ancak kendi bölümünü hak eden büyüleyici yeni bir özelliktir. Resim içinde resim kullanarak bir FaceTime sohbetinden çıkmanıza, başka bir uygulamayı etkinleştirmenize ve ardından bu uygulamanın aramadaki herkesi etkilemesine izin vermek için tasarlanmıştır.

En belirgin uygulama müziktir. Sohbetten ayrılmadan Müzik uygulamasına girersiniz, bir şarkı seçersiniz ve ardından o şarkının herkes için çalmasını sağlarsınız. Paylaşılan bir çalma listesi oluşturabilir ve herkesin parçalara katkıda bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Bu aynı zamanda video için de çalışır. Apple, HBO Max, Disney+, Hulu, Twitch ve TikTok’un hepsinin gemide olduğunu söyledi Aynı zamanda büyük bir ekran için izlediğiniz videoyu Apple TV’nize genişletebilirsiniz. SharePlay, ekran paylaşımı, sorun giderme veya oynanışı göstermek için kullanılabilir.

3. Focus

Etkinlikten önce bu özellik hakkında biraz bilgim vardı, ancak adının Focus olacağını bilmiyordum.

Bu, hayatınızın bölümleri için birden fazla ayar paketi oluşturmanıza olanak tanır. Böylece bir iş için Odaklanma durumu oluşturabilirsiniz. Uygunluk durumunuz, bildirim ayarlarınız, Ana ekranınızdaki uygulamaların ve widget’ların düzeni, tümü iş hayatınıza uyacak şekilde ayarlanacaktır. Uyurken veya eğlence zamanınız için başka bir tane oluşturabilirsiniz. Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin ile aynı mantıkta çalışıyor diyebiliriz. Sadece daha fazla bağlam için genişletilmiştir.

4. Fotoğraflar

Fotoğraf araması gelişmeye devam ediyor. Spotlight araması, resimlerde görüntülenen metin araması da dahil olmak üzere artık fotoğrafları açacaktır.

Bu, Live Text adı verilen bir özelliğe bağlıdır. Bir fotoğrafa vizörden, canlı olarak veya fotoğraf kitaplığınızdan bakarsanız sağ altta Hareketli Metni etkinleştirmenizi sağlayan bir düğme görünür. Bu, görüntüdeki metni arayacak, vurgulayacak ve metinle seçmenize, kopyalamanıza veya etkileşimde bulunmanıza olanak tanıyacak. Örneğin bu bir telefon numarasıysa, üzerine dokunup ardından aramayı seçebilirsiniz.

Live Text’in lansman sırasında yedi dili anlayacağı belirtildi.

Bununla birlikte, Fotoğraflar’ın genişletilmiş zekası metinle sınırlı değildir. Örneğin resimde görülen bir köpeğin cinsini, bir sanat eserinin veya önemli bir yerin kimliğini sorgulamanıza olanak tanıyan, metinsel olmayan Görsel Arama da dahil olacaktır.

Bunların hiçbiri elbette teknoloji endüstrisi için yeni değil ve Google Fotoğraflar geçmişte bu tür hesaplama becerilerinde usta olduğunu kanıtladı. Ancak bu, iOS için yeni bir adım diyebiliriz.

5. Wallet

Cüzdan, kapsamını anahtarları içerecek şekilde genişletiyor. Bu özellikle otel anahtarları ve işyerleri için kullanışlı görünüyor. Ayrıca Apple’ın havalimanlarında kabul edileceğini söylediği genel kullanımlı bir kimlik kartı.

6. Weather

Hava durumu yeni bir tasarıma, çekici yeni animasyona ve yeni iklim haritalarına kavuşuyor.

7. Maps

Haritalardan bahsetmişken, Apple’ın Haritalar uygulaması son derece çekici görünüyor. Şehirlerde dönüş şeritleri, otobüs, taksi ve bisiklet şeritleri ve yaya geçitleri gibi birçok ek yol detayı alıyor. Çekici bir gece manzarası da var.

Otobüsten inme zamanını bildiren bildirimler ve bir istasyondan çıkıp hangi yöne yürüyeceğinizi bilemediğinizde sizi yeniden yönlendiren bir AR özelliği ile toplu taşıma yol tarifleri daha yararlı olacaktır.

iOS 15 AirPods Özellikleri

Son olarak iOS 15, AirPods sahipleri için Find My uygulamasında geliştirilmiş performans, bir ayırma uyarısı ve bağlama uygun yüksek öncelikli bildirimleri okuma yeteneği gibi birkaç özellik sunar.

iOS 15 Nasıl Yüklenir?

iOS 15.0 bu sonbaharda herkese sunulduğunda, iPhone veya iPod touch’ınızı güncellemek (yeni yazılımı desteklediklerini varsayarsak) kolay olacaktır. Ayarlar uygulamasını açmanız, ardından Genel > Yazılım Güncelleme’ye gitmeniz ve bir güncelleme olup olmadığını görmek için beklemeniz gerekir. Ardından, yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

O zamandan önce iOS 15’i yüklemek istiyorsanız, bir beta yüklemeniz gerekir. Bu tanım gereği tamamlanmamış, yayın öncesi bir yazılımdır, bu nedenle onu birincil cihazınıza kurmayın. Bug olması muhtemeldir.

 1. Apple Beta sayfasında Kaydol’a tıklayın ve Apple Kimliğinizle kaydolun.
 2. Beta Yazılım Programına giriş yapın.
 3. iOS cihazınızı kaydettirin’i tıklayın. (Geçen yıl önceki bir sürümün beta sürümüne kaydolduysanız, bunun için profili kaldırmanız ve ardından yenisi için yeniden kaydolmanız gerekebilir).
 4. iOS aygıtınızda beta.apple.com/profile adresine gidin.
 5. Yapılandırma profilini indirin ve yükleyin.
 6. Bu, Beta sürümünü Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme sekmesi altında kullanılabilir hale getirecektir.

Etiketlendi:

, ,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör