Yeni Google gelişmiş SEO destek sayfası, hataları belirlemek ve iyileştirmeler yapmak için arama operatörlerinin nasıl kullanılacağını gösteriyor.

Google, bir web sitesinde hata ayıklamak için Google arama operatörlerini kullanma hakkında bir Gelişmiş SEO yardım sayfası yayınladı.

Google arama operatörü arama sonuçları, Google’ın normal sıralama algoritmasına bağlı değildir. Kullanılan dizin sınırlıdır ve güncel değildir.

Yine de bu sınırlamalarla bile arama operatörleri, arama motoru optimizasyonu ile ilgili amaçlar için kullanılabilecek faydalı bilgiler sağlar.

Google’ın algoritmasını öğrenmeye çalışmak için kullanışlı değiller. Ancak arama operatörleri, bir web sitesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için çok kullanışlıdır.

Yeni belgeler, verilerin sınırlamaları hakkında bir açıklama içeriyor:

Arama operatörleri dizine ekleme ve alma sınırlarına bağlı olduğundan, Search Console’daki URL Denetleme aracı hata ayıklama amacıyla daha güvenilirdir.

Arama operatörleri, bir site hakkında ilginç bilgileri keşfetmek için kullanılabilir.

Yeni belgeler aşağıdaki arama operatörlerini kapsar:

  • site:
  • cache:
  • related:
  • src:
  • imagesize:


site: Arama Operatörü

site: arama operatörü, Google’daki sayfaların bir örneğini gösterir. Google’ın uyarısında, arama operatörlerinin “indeksleme ve alma sınırlarına bağlı olduğunu” açıkça belirttiği gibi, tüm sayfalar değil.

Site arama, Google’ın normal sıralama algoritmasını kullanmaz ve yalnızca dizine eklenen sayfaların örneklerini gösterir.

Tüm arama operatörleri için her zaman rastgele bir kalite olmuştur. Bu da onları eksiksizlik açısından ve özellikle sıralama veya algoritma ile ilgili faktörleri bulmaya çalışmak için güvenilmez kılar.

Bu, tüm arama operatörleri için geçerlidir.

site: search’ü, içinde belirli anahtar kelimeler bulunan sayfaları bulmanın hızlı ve basit bir yolu olarak kullanıyorum. Ancak bunu, eksik olabilecek sayfalar olduğunu anlayarak yapıyorum.

Örneğin, FM 21 ile ilgili yazdığım konuya hızlıca ulaşmak isterseniz:

“site:sezginmercan.com fm 2021” şeklinde arama yaparak FM 2021 yazımı kolayca bulabilirsiniz.

cache: Arama Operatörü

cache: arama operatörü, Googlebot’un siteyi en son taradığında sayfanın nasıl göründüğünün bir kopyası olan Google’ın bir web sayfasının önbelleğini gösterir.

Önbellek, bir sitenin saldırıya uğrayıp uğramadığını ve Google’a farklı içerik gösterip göstermediğini (gizleme) anlamanın harika bir yoludur.

Google’ın önbellek arama operatörü için destek sayfasında bir uyarı var:

Gerçek önbelleğe alınmış sürüm, bazı durumlarda eksik veya hatta boş görünebilir.
Bunun nedeni, sayfanızdaki gerçek sayfa düzenini oluşturmaktan sorumlu JavaScript işlemlerinin tarayıcınızın aynı kaynak ilkeleri tarafından engellenmiş olması olabilir.
Bu normaldir ve düzeltilmesi gereken bir şey değildir. Bir JavaScript işleminin tarayıcı tarafından engellenip engellenmediğini görmek için tarayıcınızın geliştirici konsolunda hata olup olmadığına bakın.

related: Arama Operatörü

related: arama operatörü yine faydalı bir operatör. Google’ın aranmakta olan siteyle ilgili olarak benzettiği diğer siteleri size söyler.

Related arama operatörü, Google son derece alakasız siteleri alakalı olarak gösteriyorsa, içeriğin alaka düzeyiyle ilgili bir sorun olup olmadığını size söylemek için yararlı olabilir.

related arama operatörü şu şekilde kullanılır:

“related:https://www.orneksite.com/”

Google’ın ayrıca bu arama operatörü hakkında da bir uyarısı var:

related: sorgular için URL’lerinizin görünmemesi, sayfalarınızın kalitesinin bir göstergesi veya başka bir arama sinyali değildir.
URL’lerin ilişkisi genellikle yalnızca internetteki en popüler URL’ler için hesaplanır.
Ayrıca, related: sorgu operatörüne güç sağlayan veriler gerçek zamanlı olarak yenilenmez, bu nedenle son popüler URL’ler related: arama operatörü için sonuçlarda görünmeyebilir.
related: arama operatörü, belirli URL’lerde hata ayıklamak için iyi bir araç değildir.

src: Bağlantı Bulucu

src: arama operatörü, bir resme bağlantı veren sayfaları bulur.

Bu, Google’ın src: arama operatörü destek sayfasının kullandığı örnektir:

kaynak:https://example.com/media/carrot.jpg

imagesize:

imagesize: arama operatörü, belirli bir boyuttaki resimleri bulur ve genellikle site: arama operatörü ile birlikte kullanılır.

İki görsel arama operatörünün de sınırlamaları vardır.

Google’ın uyarısı önceki uyarılara benzer:

Görsel arama operatörleri dizin oluşturma ve alma sınırlarına bağlı olduğundan, standart bir arama sorgusu için görünebilecek tüm sonuçları göremeyebilirsiniz.

Google Arama Operatörlerini Kullanma

Google’ın arama operatörlerinin birçok kullanımı vardır, ancak kullanımların tümü ilk bakışta belirgin olmayabilir.

Örneğin, imagesize: arama operatörünü hiç kullanmadım, ancak bir gün Google’ın belirli resim boyutlarına sahip bir resmi taradığını veya dizine eklediğini bilmem gerekebilir.

Google arama operatörleri ile hızlı bir şekilde bilgiye ulaşabilir ve ufak çaplı site analizleri yapabilirsiniz.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör