Google’ın 1 Ağustos’taki çekirdek güncellemeyle ilgili son duyuruları sayesinde, birçok SEO uzmanı, tam olarak neyin değiştiği (sıralamalarının yanı sıra) konusunda biraz kafa karışıklığına uğradı. Duyuruyu kaçırdıysanız, Google geniş çaplı çekirdek algoritma güncellemesi ile ilgili ilgili resmi onayını burada bulabilirsiniz:

Google Çekirdek Algoritma

Tabii ki, birçok SEO uzmanı bu açıklamadan memnun değildi.

İşte bir örnek:

Google Çekirdek Algoritması

Google Geniş Çaplı Çekirdek Algoritma Güncellemesi Nedir?

İlk olarak, şuna açıklık getirmekte fayda var: “Google yılda yüzlerce algoritma değişikliği yapar, genellikle günde bir kereden fazladır”.

Duyduğumuz algoritmaların çoğu (Penguen, Panda, Fred vb.) Google’ın algoritmalarındaki belirli hataları veya sorunları ele almak için uygulanmaktadır.

Hepsinin belirli bir amacı vardı.

Bu gibi durumlarda Google (bazen isteksizce), algoritma güncellemesinde neleri başarmaya veya engellemeye çalıştıklarını bize bildirmiştir ve biz de sitelere geri dönüp çözüm bulmayı başardık.

Google geniş çaplı çekirdek algoritma güncellemesi farklıdır.

Anladığım kadarıyla, temel bir güncelleme ana arama algoritmasının kendisinde bir değişikliktir.

Biliyorsunuz, 200 ile 500 arasında sıralama faktörü ve sinyali mevcut.

Bir çekirdek güncellemenin benim için anlamı, Google’ın bu sinyallerin önemini, sırasını, ağırlığını veya değerlerini hafifçe değiştirmesidir.

Bu nedenle, tam olarak açıklamazlar ve gizli sırrı ifşa etmeden neyin değiştiğini söyleyemezler.

Bunu görselleştirmenin en basit yolu, önem sırasına göre listelenen 200 faktörün hayal edilmesi olabilir.

Şimdi, Google’ın bu 200 faktörün 42 sırasını değiştirdiğini hayal edin. Sıralamalar değişecek, ancak belirli bir faktör veya nedenden ötürü değil, pek çok şeyin birleşimi olacaktır.

Açıkçası bu o kadar basit değil, ancak bu temel bir güncelleme hakkında düşünmenin iyi bir yolu.

“Bu temel güncellemede, H1 etiketlerindeki anahtar kelimelerin değerini %2 artırdık, HTTPS değerini %18 artırdık, başlık etiketindeki anahtar kelimenin değerini %9 azalttık, PageRank hesaplamamızdaki D değerini değiştirdik. 85 ila 70 arası ve geleneksel TF-PDF yöntemi yerine kullanıcı girişi için bir TF-iDUF erişim yöntemi kullanmaya başladı. ”

(Bunlar gerçekler fakat Google tarafından öyle olup olmadığını bilemeyiz).

Yeni başlayanlar Google geniş çaplı çekirdek algoritma güncellemesi ile alakalı yazılanlardan pek bir şey anlamayabilir.

Temel olarak, Google’ın bir sayfadaki terim önemini, PageRank’daki bağlantıların ağırlığını, her ikisini birden ya da algoritmayı vermeden konuşamadıkları bir dizi diğer faktörleri değiştirmiş olabileceği anlamına gelir.

Basitçe söylemek gerekirse: Google birçok sıralama faktörünün ağırlığını ve önemini değiştirdi.

Bu basit bir açıklama. Google, makine öğrenimi sıralama modeli aracılığıyla yeni bir eğitim seti düzenledi ve kalite puanlayıcıları, bu yeni dizi sonuçları önceki setten daha alakalı olarak seçti ve mühendisler, ağırlıkların ne değiştiğini veya nasıl değiştiklerini bilmiyorlar.

(Hepimiz Google kullanıcılarının kalite puanlayıcılarının arama sonuçlarını puanlamalarını biliyoruz. Bu puanlar, bir algoritmanın diğerine göre nasıl değişeceğini seçiyorlar, sitenizi nasıl derecelendirdikleri değil. Bunu makineyle öğrenmeye yönlendiriyorlar. Herkesin tahminidir ancak bu bir olasılıktır.)

Muhtemelen rastgele bazı ağırlıklandırma kombinasyonları, kalite puanlayıcıları için daha uygun sonuçlar verdi, bu yüzden daha fazla test ettiler, test sonuçları bunu doğruladı ve yaydılar.

Etiketlendi:

, ,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör