Anahtar kelime analizi, SEO çalışmalarınızda size en fazla yardımcı olan aşamalardan biridir. Daha iyi anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Daha İyi Anahtar Kelime Araştırması Yapma Taktikleri

Bir anahtar kelime portföyü oluşturmak, markanızı ve ürünlerinizi bilmekten çok daha fazlasıdır.

Bu, dijital ekosisteminizi daha iyi anlamak için çalışmak anlamına gelir.

Ayrıca, hem rakip hem de anlamsal araştırıcı niyetini ve nişinize genel bir ilgi duyanların yanı sıra nitelikli arama yapanları çekmek için neler yapabileceğinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu makale, daha iyi anahtar kelime araştırması yapmak için rakiplerinizi belirlemek adına 7 temel stratejik düşünme sunar.

Bu aşamada, URL’leri, anahtar kelimeleri rakip analizi ve anahtar kelime araçlarına aktarmaya başlamadan önce tüm potansiyel rakiplerinizi bulmaya ilişkin bilgiler ve ipuçları bulacaksınız.

1. Alaka Düzeyini Anlamak ve Rekabeti Tanımlamak

Dijital rekabet dünyası çeşitli oyuncularla doludur. Sanal ve doğal ekosistemler birçok yönden benzerdir; Örneğin, doğal dünyada aynı besin kaynağını arayan birçok organizma vardır. Aynı cins ve türden olup olmadıkları önemli değil, yine de rakipler.

Aynı doğa kanunları sanal dünyaya da uygulanabilir. Sizin rakiplerinizle aynı görünürlük için rekabet edenler ve alanın alaka düzeyini göz önünde bulundurmak anahtar kelime araştırmanız için çok değerlidir.

İlgili rakipleriniz şunları içerir:

  • Doğrudan rakipler: Sizinle aynı hedef kitleye aynı ürün ve hizmetleri satanlardır.
  • Dolaylı rakipler: Aynı ürünü farklı bir hedef kitleye veya pazara satanlar ya da farklı bir ürün veya hizmet satan, ancak ürünlerinin alaka düzeyi o kadar yakın ki, benzer bir kitle için rekabet ediyorsunuz.
  • Anlamsal rakipler: Bu rakipler bir ürün bile satmayabilir, hedeflediğiniz aynı hedef kitleden görünürlük kazanmak için sadece ilginç ve keskin, haber değeri taşıyan veya temel bilgiler sunabilirler.

Hemen pratikte bir örneğe dökecek olursak;


Profesyonel fotoğraf düzenleme yazılımı satıyorsanız:

Doğrudan rakipler, Adobe veya Skylum Luminar olacaktır. Bu şirketler, profesyonel düzeyde fotoğraf düzenleme yazılımı sunar.
Dolaylı rakipler, Snapseed veya VSCO olabilir. Bu şirketler, mobil kullanım için bir telefona indirilebilen fotoğraf çekimi uygulamaları sağlar.
Anlamsal rakipler, fotoğrafçıların dikkatini çekmeye ve hedef kitlesine hizmet etmeye çalışan çevrimiçi dergiler olabilir. Bu, Digital Photo veya Photo District News (PDN) içerebilir.
Rakiplerinizin genişliğini fark ettiğinizde, anahtar kelime araştırmasında benzersiz fırsatlar dünyasının kapılarını açabilir.

2. Dolaylı Rakiplere Eğilmek

Çoğu işletme ve pazarlamacı, açık ve doğrudan rakiplerine işaret edebilirken, dolaylı ve anlamsal rakiplerinizi nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek biraz daha ustalık, yaratıcı düşünme ve alaka düzeyini anlamayı gerektirebilir.

Önceki örneği kullanarak, masaüstü platform için tasarlanmış bir fotoğraf düzenleme yazılımı sunarsanız, açık bir dolaylı rakip, özellikle bir mobil platform için benzer bir şey yapan bir uygulama olacaktır.

Dolaylı rakipleriniz, ürününüzden veya amacınızdan her zaman bir adım uzakta olmayabilir, ancak hedef kitlenizin gözünde aynı görünürlüğe ulaşmaya çalışanlar dahil olabilir.

Diğer bir dolaylı rakip, yazılımınıza ihtiyaç duymadan önce her fotoğrafçının ihtiyaç duyduğu ürünü satan bir kamera şirketi olabilir.

Bir fotoğrafçının dikkatini çekmeye çalışırken, her ikiniz de benzer teknikler kullanabilir ve fotoğrafçılık bilgisi, sektörü ve niş için otorite oluşturan benzer temel ve alakalı anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

3. Anlamsal Rakiplerden Öğrenmek

Moreso, nişinizde hangi endüstri trendlerinin yükselişte olduğunu bilmek istiyorsanız, popüler endüstri yayınlarını ve semantik rakipleri takip etmek, daha iyi anahtar kelime araştırması yapmak için çok önemlidir.

Hedef kitlenizin gittiği yere giderek en son trendlerden haberdar olmanın size kazandıracağı çok şey var.

Bu anlamsal rakipler, anahtar kelime eğilimlerinin yükselişi, düşüşü ve arama sorgularının zaman içinde nasıl değişebileceği konusunda size fikir verebilir.

Anlamsal rakipler, daha az bilinen veya daha az yerleşik rakiplerin yükselişi hakkında size değerli bilgiler verebilir.

Sizinkiyle doğrudan rekabet halinde olan yeni bir ürün veya hizmeti tartışan bir yayın görürseniz, analiz etmeniz gereken yeni bir rakip olduğu anlamına gelir.

4. Manuel Arama ve Gıda Zincirinin Başını Analiz Etme

Rakipleri değerlendirirken, manuel arama ile gıda zincirinin tepesinde bulunanları arayın.

Bu, temel terimi aramak için Google’ı kullanarak ve kimin ortaya çıktığına dair kritik bir analizle snippet ve SERP’yi araştırarak kolayca yapılabilir. Ardından, içeriği amaç ve niyetle nasıl organize ettiklerini ve sunduklarını daha derinlemesine inceleyin.

Organik sıralamalara bakmanın yanı sıra, SERP’nin en üstünde hangi reklamların göründüğüne dikkat edin.

Bu ücretli sonuçlar, bir sitenin işletmesinin veya web yöneticisinin o anahtar kelime için teklif verdiğini ve ödeme yaptığını gösterir.

Sizinle aynı alanda görünürlük için ödeme yapmaya istekli herhangi bir işletme kesinlikle rakibinizdir. Oluşturdukları içeriğe ve yalnızca hedefledikleri kelimeleri değil, aynı zamanda ödeme yaptıkları anahtar kelimelere bir göz atın.

Genel alanınızda kimin sıralandığına bakmak, bu rakiplerin doğrudan, dolaylı ve anlamsal içeriğe nasıl yaklaştığı ve arama yapan kişiye nasıl hizmet ettiği konusunda size önemli fikirler verebilir.

Markanız için önemli olan birkaç anahtar kelime terimini ararsanız ve her arama sonucu size olağan şüphelilerin bir listesini sağlarsa, büyük olasılıkla gerekli anahtar kelime alanlarını hedefliyorlardır.

Sadece hedefte değil, aynı zamanda arama yapan kişiye tekrar tekrar hizmet eden içerik üretiyorlar.

5. Sosyalleşmek

Sosyalleşin ve doğrudan kaynağa gidin. Hedef kitlenizin genellikle hangi sosyal platformları kullandığını keşfedin, bu platformlara katılın ve rekabetinizi belirlemek için sosyal medyayı kullanın.

Ayrıca arka koltuk yaklaşımını benimseyebilir, sadece takipçilerinizi ve hedef kitlenizi gözlemleyebilirsiniz.

Kimi takip ettiklerine bakın ve kendinize nedenini sorun. Ardından, bu rakiplerin içeriğine bakın ve içerikleriyle hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerine dalın. Kendi anahtar kelime portföyünüzle aynı veya benzer değeri sağlayıp sağlamadığınızı düşünün.

Yeterince cesursanız ve bunu doğru bir şekilde yaparsanız, takipçilerinize anket yapmak ve bilgi veya dolaylı rakip ürünler hakkında başka hangi kaynakları aradıklarını sormak için kendi sosyal ağlarınızı bile kullanabilirsiniz.

Hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğunu anlamak için Reddit, Quora gibi diğer sosyal forumları veya niş grupları ve web sitelerini de araştırabilirsiniz. Hem bilgi aramak hem de satın almak için karar verirken kimi aradıklarını görün.

6. Yerel Paketi Takip Edin

Hedefiniz yerel bir aramada sıralanmaksa, yerel bir anahtar kelime portföyü oluşturmanın önemli bir adımı, yerel paketteki konumları, sonuçları ve anahtar kelimeleri izlemektir.

Yerel paket, “yakınımdaki” bir sorgu için SERP’nin en üstünde konumlandırılan sonuç kutusudur.

Google’ın atıştırmalık paketinde sunulmak üzere yerel içeriği değerlendirirken kullandığı pek çok faktör vardır.

Yerel pakette bir pozisyon kazanmak, yalnızca GMB profilinizi güncellemeyi, izlemeyi ve optimize etmeyi içermekle kalmaz, aynı zamanda alaka düzeyinize, mesafenize ve öneminize de bağlı olacaktır.

Yerel sıralama hedefinize ulaşmak ve bunu yerel pakette başarmak için, kimin göründüğüne ve bu konumların nasıl hareket ettiğine eleştirel bir göz atmanız gerekir. Yerel paketi sıralamaları için sürekli olarak izlediğinizde, tüm bu rakipleri not edin ve anahtar kelime portföylerinin derinlemesine analizini yapın.

Hedefledikleri belirli anahtar kelime sorgularındaki benzerlikleri-farklılıkları arayın ve bunları içerik stratejinize dahil edin.

Rakiplerinizin diğer ilgili fırsatlar için kazandığı yerel bağlantılara da bakın. Anahtar kelime içeriklerinin neden yerel bağlantılar kazanmaya değer olduğunu ve benzer ancak benzersiz bir şey yapma fırsatınız olup olmadığını kendinize sorun.

Google’ın yerel paketi sürekli güncellemesi, size anahtar kelime araştırması için en iyi rakibinizin hangi rakibin olduğu konusunda da yol gösterecektir.

Olağan bir şüpheliyse, doğru yerel anahtar kelimeleri hedeflemek, gerçekten arama amacına ve tüketici ihtiyaçlarına hizmet etmek gibi doğru bir şey yaptıkları anlamına gelir.

7. Bağlantıları ve Bahsedenleri Takip Etme

Rakipleri belirlemenin diğer başka stratejisi de bağlantılar ve bahsedenler aramaktır. Bu, kimin (ücretli veya organik olarak) değerli çevrimiçi sohbetlere girdiğini görmek için siteleri ve hatta bağlı kuruluş odaklı blogları incelemeyi de içerebilir.

İçeriklerinde bağlantılar ve bahseden çok sayıda takipçiye sahip saygın yetkili siteler ve yayınlar bulmanız daha da iyidir.

Bu strateji, yalnızca son derece yetkili veya tanınmış rakipleri keşfetmenize değil, aynı zamanda kendilerini daha önce bahsetmeye değer kılacak kadar akıllı veya benzersiz bir şey yapan gelecek vadedenleri keşfetmenize yardımcı olabilir. Daha iyi anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bu siteleri bulup burada listelenen rakipleri keşfettikten sonra, rakip sayfasına giden bağlantıyı takip edin ve anahtar kelime analizi yapın.

Sayfa içi optimizasyonlarını analiz edin ve içeriğinin yalnızca arama yapanların amacına hizmet etmek için değil, aynı zamanda bağlantıya layık olacak şekilde kitleye nasıl hitap ettiğine bakın.

Rakip Tanımlama ve Anahtar Kelime Araştırması Üzerine Son Düşünceler

Rakiplerinizi araştırmak, çevrimiçi varlığınızı yönetmenin önemli bir yönüdür.

Yalnızca en iyi sonuca veya doğrudan bir rakibe bakıyorsanız, diğer çok değerli fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz.

SEO’nun diğer yönleri gibi, nüans ayrıntılarda gizlidir. Alan ve görünürlük için rekabet kapsamlı bir yaklaşım gerektirir.

Doğal dünyada olduğu gibi dijital ekosistemde de hayatta kalmak istiyorsanız, gelişmek için stratejik olarak adapte olmalısınız.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör