Yeni Dijital Miras özelliği ile akrabalar veya arkadaşlar dijital fotoğraflara ve diğer kişisel içeriklere erişebilir.

Apple, Pazartesi günkü WWDC 2021 etkinliğinde, bu sonbaharda yapılacak iOS 15 ve macOS Monterey işletim sistemi güncellemelerinden itibaren, ölümünüz durumunda hesaplarınıza kimlerin erişebileceğini belirlemenin mümkün olacağını duyurdu.

Yeni özelliğin adı Digital Legacy. Akrabaların veya arkadaşların, ölen bir yakının sahip olduğu dijital fotoğraflara ve diğer kişisel verilere erişmesini çok daha kolay hale getirir.

Bu özelliği ayarlamak için, mirası bırakan kişi ölümü durumunda hangi kişilerinin hesaplarına erişmesine izin verileceğini belirtmelidir. Bunlar, veri sahibi vefat ettiğinde hesaba erişim talep edebilecek.

Facebook, Twitter ve Google benzer özellikleri zaten uygulamaya dahil ettiler. Bu nedenle Apple, aslında bu sorunu ilk çözen firma değil.

Ayrıca Apple, ilgili bir haber olarak, şifrenin unutulması durumunda hangi kişilerin hesaba erişime yardımcı olabileceğini belirlemeyi de mümkün kılacağını duyurdu. Bu özelliğe ise Account Recovery Contacts yani Hesap Kurtarma Kişileri adı veriliyor.

Etiketlendi:

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör