Rakipleriniz anti SEO yöntemine başvurduğunda ne yapmanız gerektiğiniz bilmiyorsanız doğru adrestesiniz. Sıralama kaybına son!

Gelen Bağlantılar (Backlink)

En sevdiğiniz bağlantı analiz aracını kullanarak, beklediğiniz bağlantıları (eski bağlantılarınızı), bir saldırıdan geldiğine inandığınız bağlantıları ayrı bölümlere ayırmanız gerekir. Bu adımın basitleştirilmesi çok kolaydır, çünkü bağlantı puanlama, linklerinizin felsefesine, risk toleransına ve linkleri puanlamak için hangi aracı kullandığınıza bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Bu adımın sonucu, bir saldırının parçası olduğunu düşündüğünüz bağlantıların bir listesidir.

Size karşı kullanılan bağlantıların ilgili olup olmadığını kontrol edin veya benzer ayak izlerini takip edin:

 • Düşük kaliteli bloglar, kazıyıcı siteler, yer imi siteleri, wiki veya dizinlerden çok fazla bağlantı görüyor musunuz?
 • Aynı anda çok sayıda yeni gelen bağlantı var mı?
 • Aynı IP adresinden veya ülkelerden gelen yeni bağlantılarınız çok mu?
 • Yeni bağlantılar aynı kelimeleri tekrar tekrar kullanıyor mu?

Gelen bağlantıların bu büyük akışı, spam yazılımı kullanan bir kişi veya grubun çalışması olabilir. İstenmeyen posta yazılımları, aynı ankrajları kullanan çok sayıda bağlantı veya belirli bir yer kaplamasından gelen bağlantıların yoğunluğu gibi bazı anlatı izleri bırakma eğilimindedir. Bunun bir örneği aşağıdaki gibi altbilgiye eklenmiş bağlantılar olabilir:

Powered by phpBB © 2000.

Favori bağlantı analiz aracınızda geri bağlantılarınıza bakacak olursanız, belirli kalıpları veya belirli tür bağlantılarını hemen fark etmeyebilirsiniz. Yeni bağlantılarda yetişkin ve ilaç çapa metni öbekleri gibi sıradışı kalıplara veya pazarlama faaliyetlerinizden hiçbirine atlayamayacağınız yüksek hacimli bağlantılara bakın. Bu tür bağlantılar, bir spam aracı kullanan birinin veya muhtemelen bir site ağı kullanan birisinin uyguladığı anti SEO saldırısını gösterebilir.

Birisi size karşı saldırılarda site ağı (veya blog ağı) kullanıyorsa, bağlantı verilerinize biraz görsel bağlam vermek ve bu bağlantıları “TouchGraph.com” veya “Gephi.org” gibi bir araç kullanarak grafik olarak çizmek isteyebilirsiniz. Bu araçlar, size gelen bağlantılarınızın görsel bir temsilini sunacak, desenleri ve ayak izlerini tespit etmenizi sağlayacaktır. Bu bir elektronik tablodaki veri dağları arasında sıralama yapmaktan çok daha kolaydır.

Enjekte Edilen İçerik ve Bağlantılar

Saldırganlar mevcut sitenizi değiştirmeyi başardıysa, içerik veya bağlantı enjeksiyonu için hangi internet protokollerinin (IP) kullanıldığını belirlemek için sunucu günlüklerine erişmeniz gerekir. Bazı saldırganlar bir dizi vekilin ardındaki etkinlikleri gizlerler, ancak bazen de kayma yaparlar ve bunu atlarlar, bu da onları bulmayı daha kolay hale getirir.

Oluşturulan içerik, bilmediğiniz URL’leri içeriyorsa, saldırganların işlerini kontrol etmek için genellikle hedeflerine geri döndüklerinden yeni URL’lerde IP bilgilerini yakalamak daha da önemlidir. Bazen kendilerini doğru bir şekilde proxy yapmayı unuturlar, nereden geldiklerini anlamanızı sağlar. Eski bağlantılara göre birden çok IP adresinden aynı sıradışı URL’leri ziyaret eden saldırganı tanımlamanın daha büyük bir şansı vardır.

Spam Yorum

Yorum spam bağlantıları genellikle iki yoldan oluşturulur: El ile veya bir spam yazılımı kullanarak. Spam hakkında yorum geldiğinde veri toplama ve yorumlamayı kolaylaştıran şey, sunucu günlüklerine erişme ve gönderme girişimlerinde hangi IP’lerin kullanıldığını ayırma yeteneğidir.

Yorum spam düzeltmek daha kolaydır. Akismet.com gibi daha güçlü CAPTCHA’lar ve spam tuzakları ekleyene kadar yorumları kapatabilirsiniz. Şahsen, onlara kesinlikle ihtiyacınız olmadıkça yorum bırakabilirim çünkü henüz çatlamayan bir CAPTCHA ile karşılaşmadım.

Hotlinking

Hotlinking, anti SEO çalışmalarında popülerdir. Çok fazla hasar alınana kadar fark etmek zor olabilir. Bu, sitenizin performansını olumsuz yönde etkileyebilecek bir uygulamadır. Kullanıcılar, resimlerinizi doğrudan sitelerine bağlayarak sitelerine yerleştirir. Bu uygulama, bant genişliğinizi kullanır. Bu da, saldırganların analitiğiniz üzerinden gelen trafiğe ve ham loglarınızdaki veri kullanımına bakarak keşfedilmesini kolaylaştırır. Resimlerinizi barındıran alanlar bir saldırgan listesine aktarılabilir.

Değişiklik Yapma Zamanı

Daha sık görülen negatif SEO – anti SEO saldırı vektörlerini listeledim, ancak giriş veri toplama amaçları için bu yeterli. Saldırı yapan sitelerin bir listesini oluşturmanın ve saldırmayı durdurmanın yollarını bulmaya yönelik çeşitli adımları listelemenin ana nedeni, saldırganın onu bulma konusunda istekli ve yetenekli olduğunuzu göstermektir. Bu, sitenizi gelecekte daha az çekici bir kurban haline getirir.

Hatalı IP’lerin ve etki alanlarının listesini bir kez topladıktan sonra, saldırganı WOIS etki alanı kayıtlarını ve bölge ortaklarını (bir DNS bölgesini tanımlamak için var olan bir metin dosyası) tarayarak, kayıt ortaklıkları aramak suretiyle el ile maskesini kaldırma girişiminde bulunabilirsiniz. Şimdiye kadar, bir dizi IP ve alanın arkasındaki kişiyi bulmak isteyen birine yardım etmek için en iyi hizmet, iki ünlü beyaz şapka korsanları, Jeremiah Grossman ve Robert Hansen tarafından yönetilen BitDiscovery.com.

Kurtarma işleminin başlayabilmesi için bir sonraki adım, saldırıları mümkün olan en iyi şekilde durdurmak ve sitenizi gelecekte daha az hedef olmak için sıkıştırmaktır. Dikkate alınması gereken bazı ana noktalar şunlardır:

 • DDoS koruması için zaten bir içerik yayınlama ağında yer almayan bir ana bilgisayara geçmeyi düşünün.
 • Gelecekteki DDoS ve giriş noktası saldırısını azaltmak için ana makine ve içerik yönetim sisteminizi (CMS) güncel güvenlikle bağlayın.
 • Yinelenen içerik, gereksiz arama sayfalarına enjekte edilen içerik ve uygun kanonikleştirme şansını azaltmak için gerekli CMS değişikliklerini yapın.
 • Robots.txt dosyasının çalıştığından emin olun.
 • Yorumları kapatın!
 • Ana makine ayarlarınızda, içerik dağıtım ağınız (CDN) veya WordPress, resimlerinizin hotlink’ini devre dışı bırakır.
 • Kötü amaçlı yazılım kontrollerini çalıştırın.
 • Bir ateşkes şeklinde uyarı atışını gönderin ve sitenizin saldırganları olarak maskelenmiş olduğunuz kişiye veya gruba son verin.
 • Rakipler için rakip spam bildirin.

Etiketlendi:

,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör