Alexa ve Siri ile sesli arama, SEO dünyasında önemli gelişmelere ve değişimlere neden oluyor.İnternet hızla değişmektedir, bu da pazarlamacıların ve iş dünyasının liderlerinin onunla değişmek için acele etmesi gerektiği anlamına gelir. İnternet aramalarının çoğu, bir zamanlar dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstlerinde yapıldıysa da, insanlar artık akıllı telefonlarını benzer cihazlar ile kullanıyor ve bilgi, yerel işletmeler, ürünler ve hizmetler için arama yapıyor.

Bu değişim, yapay zeka (AI) destekli sesli arama olarak adlandırılan biraz daha farklı bir değişim tarafından takip edildi.

Geçmişte bir akıllı telefon kullanıcısı, aradığı şeyi bulmak için Google’a veya başka bir arama motoruna sorgusunu yazmak zorundaydı. Artık akıllı hoparlörler, akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan Siri ve Alexa gibi AI’lar kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri, ürünleri ve hizmetleri aradıklarını değiştirdi.

Sesiniz ile hızlı bir şekilde arama yapabiliyorsunuz.

Sesli Arama Dili

Yapay zeka aracılığıyla sesli arama daha yaygın hale geldikçe, arama dili değişir.

Google’a bir kelime öbeği veya soru yazarken, bir arama sözcüğü “Hint restoranı Houston” gibi bir cümle kullanamaz, ancak Alexa veya Siri ile sesli arama yaparken, araştırmacı muhtemelen tam cümleler ve dilbilgisi açısından doğru bir dil kullanır:

“Siri, Houston’da iyi bir Hint restoranı nerede?”

Yapay zeka platformları bu sorgulara insani şekilde cevap vermeye çalışır ve bunu yapmak için arama sonuçlarındaki sayfaların metnini kullanırlar. İçerik, kimin, ne, nerede, ne zaman ve neden gibi belirli sorulara net, gramer olarak doğru cevaplar vermesiyle, konuşma dili için en uygun hale getirilmelidir.

Alexa ve Siri ile Yer ve Gezinme Aramaları

Sesli arama sayesinde, mobil uyumlu siteler her zamankinden daha önemli hale geliyor. Bunun nedeni, Alexa ve Siri ile sesli destekli arama kullanan birçok kişinin akıllı telefonlarında bunu yapmasıdır.

Akıllı telefon kullanımının mobil doğası gereği, Alexa, Siri ve benzeri yapay zeka teknolojilerinden gelen sesli isteklerin büyük bir kısmı navigasyon ve konumla ilgileniyor. Google Haritalar ile entegrasyon, yerel arama varlığına sahip işletmeler için daha fazla trafik fırsatı anlamına gelir.

Örneğin, bir kişi en iyi diş hekimleri için genel bir arama yapmak yerine, “yakınımdaki dişhekimi” şeklinde sesli arama yapabilir.

Yapay zeka, kullanıcının konumunu göz önünde bulundurarak konuşulan arama sorgusunu işler. Bu, Google Haritalar ile iş entegrasyonu ve konum referanslarına sahip optimize edilmiş açılış sayfaları oluşturma konusuna daha fazla önem verir.

Basitçe söylemek gerekirse, ses talepleri yerel işletmelerin sıralamak isteyeceği bir SERP’e yol açar. Sesli arama popülerlik kazandığı için Google Benim İşletmem girişlerinin talep edilmesi ve sürdürülmesi daha önemli hale gelecektir.

Akıllı Telefon Aramaları vs. Akıllı Hoparlörler

Akıllı telefonlar her yerdedir, ancak akıllı hoparlörler hızla popülerleşiyor. Aslında, 2018 Ocak’ta Edison Research ve NPR’den yapılan bir ankete göre, yaklaşık 39 milyon Amerikalı bu cihazlardan birine sahip. Google Home ve Amazon Echo gibi akıllı hoparlörler daha popüler ve erişilebilir hale geldikçe, insanlar arama yapmak için kullanmaya başlıyor.

Akıllı hoparlörler herhangi bir ekrana veya ekrana bağlı olmadığından, kullanıcılar yalnızca sesli aramalara sözlü bir yanıt alır. Bu yanıt genellikle tek bir arama sonucuna dayanır. Yapay zeka asistanı tarafından sadece birkaç saniye süren görünmeyen bir seçim sürecinde seçilir.

Bu cihazların ve yapay zekaların geliştiricileri, kullanıcıya soruyu eksiksiz ve özlü bir şekilde cevaplaması için gönderilen tek bir sonucu ister. Yüksek oranda derecelendirilmemiş bir işletmenin, AI destekli sesli aramanın sağladığı sınırlı sonuçlara dahil olması muhtemel değildir.

Etiketlendi:

, ,

Yazar Hakkında

sezgin

SEO Uzmanı olarak hem internet reklamcılığı hem de okuyup araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum her konuda içerik ürettiğim güncel Kişisel Blog

Tüm İçerikleri Gör